Nikola Tesla'nın En İyi Buluşları Nelerdir?

 'Tesla' kelimesini düşündüğünüzde, elektrikli arabaların ve milyarderlerin görüntülerinin ortaya çıkması doğaldır. Ancak Elon Musk'ın şirketine adını verdiği mucit Nikola Tesla, tarihte büyük bir rol oynamış ve birçok insanın hayatının gidişatını değiştirmiştir. Peki, Nikola Tesla kimdi ve hangi önemli icatlardan sorumluydu?

Nikola Tesla Kimdir?

Tesla, 1856'da Avusturya İmparatorluğu'nun şu anda Hırvatistan olarak bilinen bir bölgesinde doğdu. Okulda Tesla'nın fizik profesörü elektriğin nasıl çalıştığına dair gösteriler yapacaktı, bu genç Tesla'yı oldukça ilgilendiriyordu. Avusturya-Macaristan Ordusu'na zorunlu askerlikten kaçtıktan sonra 1875'te Avusturya'nın Graz kentindeki İmparatorluk-Kraliyet Teknik Koleji'ne kaydoldu.

Üniversitede geçirdiği süre boyunca Tesla inanılmaz derecede yüksek notlar aldı ve görünüşe göre son yılında hiçbir dersi kaçırmadı. Ancak babasının ölümünden sonra işler hızla ters gitmeye başladı. Tesla üniversitede tembellik etmeye başladı ve öğrenim fonunun tamamını kumara yatırdı. Nihayetinde Tesla, umut verici başlangıcına rağmen sınavlarına giremedi ve üniversiteden asla mezun olmadı.

1882'de Tesla, Paris'teki Continental Edison Company'de (ünlü işadamı Thomas Edison'a ait) çalışmaya başladı. Tesla'nın ileri düzeyde elektrik bilgisi, Edison şirketinde çalıştığı süre boyunca üstleri tarafından fark edildi ve ondan dinamoların ve motorların geliştirilmiş versiyonlarını yaratması istendi.

Tesla, Continental Edison Company'den ayrıldıktan sonra, henüz şirketteyken yarattığı modifiye edilmiş bir DC jeneratörünün patentini aldı ve yine burada çalışırken icat ettiği ark aydınlatma sisteminin patentini almak için çalışmaya başladı. Ayrıca elektrik alanında çığır açan gelişmeler kaydetti ve ilk AC (alternatif akım) motorunu yarattı.

Ne yazık ki Tesla için yatırımcılar onun icatlarıyla pek ilgilenmediler ve Thomas Edison da AC'nin ne kadar "tehlikeli" olduğuna dair halka açık gösteriler yaparak (bu doğru olmasa da) onun çok iyi bir şey yapmadığından emin olmakla meşguldü.

Tesla'nın hayatı zorluklarla ve hayal kırıklıklarıyla dolu olmasına rağmen, bazıları modern teknolojinin yolunu açan gerçekten inanılmaz cihazlar icat etmeyi başardı. Peki Tesla neyi icat etti?

1. AC Motor


Yukarıda bahsedildiği gibi, Nikola Tesla aslında AC motoru icat etti, Edison değil! Tesla, bu büyük teknolojik başarıya 1887'de Western Union'dan Alfred S. Brown tarafından çalışılacak bir laboratuvar alanı verildikten sonra ulaştı.

Adlarından da anlaşılacağı gibi, AC motorlar belirli aralıklarla ileri geri değişebilen bir akım içerirken DC yalnızca bir yönde akar. Bu küçük bir fark gibi görünse de AC, DC'ye göre bazı büyük avantajlar sunuyordu.

İlk olarak, AC'nin üretilmesi ve işletilmesi DC'den daha ucuzdur ve bu elbette elektrik tedarikçileri için büyük bir avantajdır. Ayrıca bir AC üretmek DC'den daha kolaydır. Son olarak ve belki de en önemlisi, AC, DC'den çok daha uzun mesafelerde iletilebilir. Bu sonuçta dünya çapında milyonlarca insanın yakınlarda herhangi bir yerde yaşamak zorunda kalmadan elektrik santrallerinden evlerindeki elektriğe erişmesine izin verdi.

Tesla, AC motoru yaratmaktan gerçekten sorumlu olsa da, Edison'un bir işadamı olarak ne kadar kurnaz olduğu ve DC motorunu sürekli olarak tanıtabilmesini sağladığı düşünüldüğünde, çoğu kişi hala Edison'un icadı olduğuna inanıyor. Tesla, iş konusunda neredeyse bilgili olmadığı için AC motorunu da neredeyse aynı şekilde tanıtmadı. Bu nedenle, AC bugün küresel olarak kullanılmasına rağmen, çoğu Tesla'nın bu inanılmaz başarısından habersiz.

2. Tesla Bobini


Mor ve mavi şimşekler savuranbobine muhtemelen aşinasınızdır. Bu büyüleyici cihaz Nikola Tesla'nın beyniydi.

Tesla, AC motoru geliştirmesinden sadece birkaç yıl sonra, 1891'de elektrik rezonans transformatör devresi olarak bilinen bobini icat etti. Tesla, şebekelere veya binlerce kabloya ihtiyaç duymadan tüm dünyaya elektrik sağlamak istedi. Tesla, bazıları tam olarak güvenli olmayan elektrikle birçok deneysel prosedür gerçekleştirdi. Özellikle Tesla Bobini'ni yaratmak biraz riskliydi.

Bir Tesla bobinini çalıştırmak için son derece yüksek voltajlar gerekir ve açıkken ona dokunmak çok tehlikeli olabilir. Ancak, bu mekanizma gerçekten de kablosuz olarak elektrik üretebilir ve iletebilir. Ancak bu teknoloji günümüzde ticari olarak kullanılmamaktadır. Peki, bu neden?

İlk olarak, bir Tesla Bobini tarafından üretilen elektriğin önemli bir kısmı basitçe uzaya yayılacak ve çok fazla israfa neden olacaktır. İkincisi, herhangi bir müşterinin ne kadar elektrik aldığını takip etmek imkansız olurdu, bu nedenle faturalandırma büyük bir sorun haline gelirdi. Diğer birçok nedenin yanı sıra, bu dezavantajlar kablosuz elektriğin kullanımını biraz fazla karmaşık hale getirir.

3. Uzaktan Kumanda


Evet, Tesla aslında tarihteki ilk uzaktan kumandayı icat etti. Uzaktan kumanda olarak adlandırılmadan önce Tesla, buluşuna "teleotomat" adını verdi ve 1898'de New York'taki Madison Square Garden'da tanıttı.

Tesla'nın teleotomatonu, geleneksel TV uzaktan kumandalarının yaptığı gibi kızılötesi ışınları kullanmak yerine radyo dalgalarını kullandı. Bu cihazı 1898 halka açık gösterisi sırasında küçük bir oyuncak tekneyi kontrol etmek için kullandı. Tekne, uzaktan kumanda tarafından yayılan radyo dalgalarını almak için bir dizi antenle donatıldı.

Tesla, uzaktan kumandalı ve oyuncak tekneyi ticari olarak bir set olarak satmaya çalıştı, ancak halk o kadar ilgilenmedi. Bununla birlikte, konseptin kendisi yıllar içinde toplandı ve artık çoğu evde uzaktan kumandalar bulunabilir.

4. Neon Lambalar


Tesla, neon ışıklarını doğrudan icat etmese de, bu buluşun geliştirilmesinde büyük rol oynadı.

Madison Square Garden'daki teleotomatını sergilemesinden beş yıl önce Tesla, Chicago Dünya Fuarı sırasında geliştirilmiş bir neon ışığı sergiledi. Bu gösteri sırasında Tesla, bu ışıkların nasıl bükülebileceğini ve farklı kelimeler ve şekiller oluşturmak için kalıplanabileceğini gösterdi.

Günümüzde barlarda ve kulüplerde kullanıldığını gördüğünüz neon ışıkların bu özelliği Tesla tarafından geliştirildi. Ve dürüst olalım, neon ışıklarının en iyi yanlarından biri de kalıplanabilmeleridir! Bunun için Tesla'ya teşekkür edebilirsiniz.

5. Radyo


Birçoğu İtalyan mucit Guglielmo Marconi'nin radyoyu ilk geliştirdiğine inanırken, aslında durum böyle değildi. Tesla'nın teleotomatını çalıştırmak için radyo dalgaları kullandığını hatırlıyor musunuz? Tesla, radyonun potansiyelini fark eder etmez Long Island'da devasa bir radyo iletim kulesi olan Wardenclyffe Kulesi'ni inşa etmeye karar verdi.

Ancak Tesla, proje için çabucak finansmanı tükendi ve radyo dalgalarını uzun mesafelere iletemedi. Marconi, esasen onu ilk uzun menzilli radyo yayınlarında yendi. Ama unutmayalım ki Tesla, iletim kulesini (Tesla Kulesi olarak da bilinir) başarılı bir şekilde çalıştıramazken, radyo iletimi alanındaki çalışmaları, o dönemde yapılan muazzam çalışmaya katkıda bulundu.

Gelmiş Geçmiş En İyi Mucit: Nikola Tesla

Tesla, hayatının sonunu oldukça trajik, yalnız ve parasız yaşasa da, hayatı boyunca yarattığı icatlar, bugün onsuz yaşayamayacağımız teknolojinin yolunu gerçekten açtı. Tesla'nın tüm zamanların en büyük mucitlerinden biri olduğunu söylemek güvenli ve gelecekte onun gibi tomurcuklanan dahileri görmeyi umabiliriz.

Daha yeni Daha eski