Keylogger Nedir? Nasıl Bulaşır ve Temizlenir?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının en büyük sorunlarından bir tanesi virüslerdir. Bu virüslerden bir taneside Keylogger. Bu konumuzda Keylogger nedir? bu virüs nasıl bulaşır ve nasıl temizlenir tüm detaylarını anlattık.

Keylogger Nedir?

Keylogger kötü niyetli insanların kişisel verileri çalmak için ürettiği bir virüstür. Keylogger, casus yazılım olarak da adlandırılır. Bu casus yazılıma kısacak değinmek gerekirse klavye üzerinden yaptığınız her tıklamayı gizli bir şekilde kaydeder ve casus yazılımı üreten kişiye yaptığınız işlemleri gönderir. Bu sayede casus yazılımı üreten kişi klavyede neler yazıldığını görebilir.  Bu şekilde çalışan bütün virüslere Keylogger denir.

Keylogger yazılımlarının iki farklı kullanım amacı vardır. Bunlardan birisi kişinin isteyerek kullanabileceği yazılımlar, diğeri ise kötü niyetli kişilerin ürettiği bilgisayar kullanıcısından habersiz gizlice yüklenenler. Şimdi aklınızda sorunun cevabını vereceğim bir kişi neden isteyerek keylogger yazılımlarını kullanır, kullanan kişi bir ebeveyn olabilir ve çoçuğunun bilgisayarda neler yaptığını öğrenmek isteyebilir. Bu seçenek keyloggerin bir nevi masum yüzü diyebiliriz. Keylogger’ın masum olmayan yüzü ise sizden habersiz bilgisayarınıza sızar ve yaptığınız bütün işlemleri kötü niyetli kişiye gönderir. Eğer bilgisayarınıza bu tür bir yazılım bulaşmışsa siz bilgisayarınızı açıldıktan sonra yapılan bütün işlemleri kaydeder ve gönderir. Bu virüs hesap bilgileriniz, kredi kartı bilgileriniz gibi çok önemli bilgilerinizi kötü niyetli kişiye aktaracaktır. 

Keylogger Ne Kadar Tehlikeli?

Keylogger çoğu kişinin gözüne basit bir yazılım gibi görünsede aslında şu anda piyasada bulunan virüsler arasındaki en tehlikelilerden bir tanesi. İlk başlarda sadece klavye hareketleri izleyen Keylogger’lar üretilmekteyken günümüzde ekran kaydı bile alabilen versiyonları tasarlandı. Keylogger zaten tehlikeli bir virüs iken bu şekilde daha da tehlikeli bir boyuta geldi. En son tasarlanan keylogger’lar artık ekran kaydı da alabildiğinden hangi şifrenin hangi hesaba ait olduğunu görebiliyor. Dolayısıyla kötü niyetli kişi hesaplarınıza daha kolay ulaşabiliyor. 

Bilgisayarınıza Keylogger Nasıl Bulaşır?

Keylogger yazılımı farklı yollardan bilgisayarınıza bulaşabilir. Üst kısımda anlattığım gibi kişi dilerse kendi isteğiyle de bilgisayarına yükleyebilir. Yalnız şunu da hatırlatmak isterim bu tür yazılımları kendi istediğiniz bile olsa yüklerken farklı zararlı yazılımlar yükleme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Keylogger yazılımı diğer virüs türleri gibi bilgisayarınıza indirdiğiniz veya size gönderilen dosyalar üzerinden bilgisayarınıza bulaşır. Siz bu dosyaları açtığınızda casus yazılımı üreten kişiye bir nevi teslim olursunuz. Bazen de internet sitelerine yüklenmiş Keylogger’lar olabiliyor bu siteye girdiğinizde bilgisayarınız korumasız ise her şey için geç olabilir. Ama korkmayın çünkü Google bu gibi sitelere girerken sizi uyarıyor siz ısrar etmediğiniz sürece bu sitelere giriş yapamazsınız. 

Bilgisayarıma Keylogger Bulaştığını Nasıl Anlarım?

Bilgisayarınıza Keylogger bulaştığını öğrenmek kolay bir iş değil çünkü bu yazılım bir çok yönteme karşı kendisini koruyabiliyor ve gizli olarak çalışmayı biliyor. Bu yüzden bilgisayarınızda olup olmadığını öğrenmek veya en azından tahmin etmek için bazı şeyleri kontrol etmemiz gerekiyor. Bunlardan bir tanesi, internette dolaşırken bilgisayarınızın yavaşlıyor olması. Eğer bilgisayarınızla internette dolaşırken ciddi bir performans kaybı oluyorsa, bunun büyük bir olasılıkla sebebi Keylogger yazılımının olmasıdır. Keylogger’ın arkada gizlice çalışıyor olması ve sisteminizi yoruyor olması bunun temel nedenidir. Keylogger’ı tespit etmenin bir diğer yolu ise klavyenizde yazı yazdığınızda ekrana gelmemesi veya geç gelmesi olabilir. 

İLGİLİ İÇERİK
Solucan Virüsü Nedir ve Bilgisayarınıza Nasıl Bulaşır?

Keylogger Yazılımından Nasıl Korunurum?

  • Bilgisayarınızda açtığınız eklentilere ve programlara karşı son derece dikkatli olun. 
  • Hesap şifrelerinizi düzenli olarak değiştirin. 
  • Kapsamlı bir antivirüs programı kullanın.

Keylogger yazılımından korunabilmek için kendinizin de alabileceği önlemler var. Bunlardan bir tanesi size gönderilen linkleri ve dosyaları tanıdığınız güvenilir bir kişi bile olsa gönderdiği dosyayı veya linki açmamak. Virüs taraması yapıp açabilirsiniz. Bunun dışında hesap parolanızı düzenli olarak değiştirmek. Bununla birlikte hesaplarınızda iki kodlu güvenlik doğrulaması açarsanız hesap bilgilerinize ulaşılsa bile hesaba casus kişi girmek istediğinde telefonuza sms gelecektir ve bu sizin tarafınızdan gerçekleşmediyse şifrenizi değiştirip hesabınızı koruyabilirsiniz. Hepsinin yanı sıra kesinlikle bilgisayarınızda virüs programı bulunmalıdır. Çünkü Keylogger yazılımı bilgisayarınıza kurulduğunda saklansa da bu  yazılım bilmeden kurarken virüs programını bunu tespit edip silecektir. Dolayısıyla güvenilir bir antivirüs sizi Keylogger yazılımından koruyacaktır. 


Keylogger Nasıl Temizlenir?

Keylogger yazılımından kurtulmanın iki yolu vardır. Bunlardan bir tanesi özel olarak tasarlanmış bir Keylogger yazılımı değilse anti-malware yazılımı sayesinde silinebilir. Eğer bu virüs programı Keylogger’ı tespit edemiyorsa en garanti yöntem bilgisayarınıza format atmaktır. Burada şuna dikkat edin kaç tane sürücünüz olursa olsun hepsini formatlayın çünkü Keylogger’ın hangi sürücüye yüklendiğini bilemezsiniz.
Daha yeni Daha eski