Adil Kullanım Nedir?

 Herhangi bir türde medyayı çevrimiçi yayınlıyorsanız, telif hakkı yasasına aykırı düşmemek için adil kullanımı anlamak çok önemlidir.

Adil Kullanım Özelliği Nedir?

Özellikle YouTube için videolar oluşturuyorsanız veya başka bir şekilde çevrimiçi materyal yayınlıyorsanız, çevrimiçi olarak "adil kullanım" terimini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu, telif hakkıyla korunan çalışmayı nasıl kullanabileceğinizi belirleyen yasal bir doktrindir, bu nedenle anlamak önemlidir.

İLGİLİ İÇERİK
6G Nedir? 5G ile Arasındaki Fark Nedir?

Adil kullanımın ne olduğunu, adil kullanımın ne olduğunu nasıl anlayacağımızı tartışalım ve bu ilkeyi açıklamak için bazı örneklere bakalım.

Adil Kullanım Nedir?

Adil Kullanım, Amerika Birleşik Devletleri'nde, insanların belirli koşullar altında telif hakkı sahibinden izin almadan küçük miktarlarda telif hakkıyla korunan materyali kullanmasına izin veren yasal bir doktrindir. Adil kullanım olmadan, bir incelemede bir şarkıdan alıntı yapmak gibi telif hakkıyla korunan herhangi bir materyali kullanmak için izin istemeniz gerekir.

Adil kullanım, telif haklarının ABD'de nasıl çalıştığına ilişkin birincil yasa olan 1976 Telif Hakkı Yasası'nın bir parçasıdır.

Telif hakkı ile ticari markalar ve patentler tarafından sunulan benzer korumalar arasındaki farkları bilmek faydalıdır. Telif hakkı, fikri mülkiyet sahibinin yaratıcı eserlerinin kopyalarını başkalarından herhangi bir hak ihlali olmaksızın koruma hakkını korur; örneğin, bir CD'yi kopyalayıp satmayı yasa dışı hale getirir.

Ticari marka, ürününüzü veya hizmetinizi Apple logosu gibi diğer şirketlerden ayıran bir ifade veya tasarımdır. Bu arada, bir patent, yeni bir bilgisayar işlemcisi türü gibi buluşları korur. Adil kullanım genellikle yalnızca yaratıcı çalışmalar için geçerlidir, diğer iki tür fikri mülkiyet için geçerli değildir.

Benzer doktrinler diğer ülkelerde de mevcuttur ve ilgili "adil işlem" kavramı Birleşik Krallık'ta ve birçok eski İngiliz bölgesinde geçerlidir. Ancak, kapsamı yönetilebilir kılmak için burada ABD yasalarına odaklanıyoruz.

Adil Kullanım Nasıl Tanımlanır?

Telif Hakkı Yasası'nın 107. Bölümü, telif hakkıyla korunan bir eylemin "eleştiri, yorum, haber raporlama, öğretim, ... burs veya araştırma gibi amaçlarla" adil kullanımının telif hakkı sahibinin korumalarını ihlal etmediğini belirtir.

Daha da önemlisi, bir şeyin adil kullanım kapsamına girip girmediğini belirlemek için dört faktör sağlar:

  1. Ticari veya eğitim amaçlı olup olmadığı dahil, kullanımın amacı ve karakteri.
  2. Telif hakkı alınmış çalışmanın doğası.
  3. Telif hakkıyla korunan çalışmanın tamamına kıyasla kullanılan kısmın miktarı ve önemi.
  4. Telif hakkıyla korunan çalışmanın potansiyel pazarı veya değeri üzerindeki kullanımınızın etkisi.

Bunlardan, muhtemelen adil kullanımın statik bir ilke olmadığını söyleyebilirsiniz. Her örnek farklıdır ve bir şeyin adil kullanım olup olmadığına yalnızca mahkeme karar verebilir. Yine de daha iyi bir fikir edinmek için bu dört faktöre daha yakından bakabiliriz.

1. Kullanım Amacı ve Karakteri

Bu, adil kullanımın belirlenmesi için en önemli özelliklerden biridir. Eğitim amaçlı amaçların, para kazandığınız amaçlara göre adil kullanım kapsamına girme olasılığı daha yüksek olsa da, her iki tür de uygun olabilir.

Özellikle bir yargıç, yeni çalışmanın dönüştürücü olup olmadığına bakacaktır. Bu, yeni çalışmanızın orijinali yeni bilgiler veya içgörülerle ek anlam veya değer vererek büyük ölçüde değiştirdiği anlamına gelir.

Örneğin, bir filmin YouTube video incelemesini oluşturduğunuzu varsayalım. Belirttiğiniz noktaları göstermek için filmden birkaç kısa klip alırsanız, bu muhtemelen adil kullanım kapsamına girer. Bu durumda klipleri yeni bir eser yaratmak için kullanıyorsunuz.

Klipleri ek bilgi olmadan yeniden yayınlamak adil kullanım kapsamına girmez. Örneğin, bir filmdeki en komik anların yer aldığı bir YouTube videosunu yüklemek adil kullanım değildir, çünkü orijinal çalışmayı hiç değiştirmez.

Bunun bir örneği, YouTube'daki CinemaSins, çeşitli filmlerde "yanlış olan her şey" le dalga geçiyor . Kullanılan klipler olsa da, nihai ürün orijinal filmden bir parodi veya eleştirel yoruma daha yakındır, bu nedenle adil kullanım kapsamına girer.

2. Telif Hakkıyla Korunan Eserin Niteliği

Bu nokta, orijinal eserin kurgu mu yoksa kurgu dışı mı olduğunu dikkate alır. Gerçek bilgiler izleyiciler için kurgusal bir çalışmadan daha faydalı olduğu için, bir haber makalesi veya biyografi gibi bir şeyden alınan bir alıntının adil kullanım olarak değerlendirilmesi daha olasıdır.

Orijinal çalışmanın yayın durumu da bu faktöre ağırlık verir. Yayınlanmamış eserler adil kullanım kapsamındadır, ancak yayınlanmış bir çalışma için daha güçlü bir durumunuz olacaktır. Bunun nedeni, yasanın genellikle bir yazarın eserinin ilk görünümü üzerinde kontrol sahibi olduğunu söylemesidir.

İLGİLİ İÇERİK
Dijital Eşitsizlik: Nedir ve Neden Önemlidir?

Örneğin, yazdığınız kurgusal olmayan bir kitaptaki bir haber makalesinden birkaç pasajdan alıntı yapmak, büyük olasılıkla adil kullanım olarak değerlendirilecektir. Ancak, oluşturduğunuz bir video oyununda telif hakkıyla korunan bir şarkının tamamını çalmak adil kullanım olmaz.

3. Kullanılan Porsiyonun Miktarı ve Önemliliği

Adil kullanım için belirli bir sınır olmamakla birlikte, orijinal çalışmanın daha azını kullanmak genellikle lehinize olacaktır. Ancak, sadece miktar değil, alıntının orijinal eser için ne kadar önemli olduğu da önemlidir.

Örneğin, bir YouTube videosunda bir filmin üç saniyesini şaka amaçlı bir "tepki" anı olarak göstermek, büyük olasılıkla adil kullanım kapsamına girer. Ancak işin "kalbi" olan bir filmde doruk noktası kullanmak, orijinal film için önemli olduğu için adil kullanım olmayabilir.

Fotoğraflar ve sanat eserleri bu öğeyle uğraşırken, takdir etmek için görüntünün tamamını görmeniz gerekir. Genel olarak, telif hakkıyla korunan fotoğrafların adil kullanımı, orijinalin yerini tutamayacak kadar düşük çözünürlüklü küçük resimler içerir. Bunu, açıklama amacıyla telif hakkıyla korunan materyallerin düşük çözünürlüklü ekran görüntülerini kullanan Wikimedia Commons görüntülerinde fark edeceksiniz.

4. Kullanımınızın Potansiyel Pazar Üzerindeki Etkisi

Son önemli faktör, materyali kullanımınızın telif hakkı sahibinin mülkünden para kazanma yeteneğini nasıl etkilediğiyle ilgilidir. Kullanımınız orijinal için "talebi karşılıyorsa", adil kullanım kapsamında değildir.

Örneğin, bir YouTube videosunda etkileyici bir gitar solosunu göstermek için bir şarkının beş saniyesini çalmak, bu kısa pasaj dinleyicinin orijinal şarkıyı duyma talebini karşılamadığından büyük olasılıkla adil kullanım olacaktır.

Ancak, kısa bir şiirin tamamını bir blog yazısında yayınladıysanız, insanların onu okumak için yazarın web sitesini ziyaret etmesine veya şiirlerinden oluşan bir kitap satın almasına gerek kalmaz. Bu adil kullanım değil.

Telif hakkı sahibini potansiyel bir pazardan mahrum bırakmanız da adil kullanım değildir. Örneğin, belirli bir TV şovunun karakterleriyle birlikte tişörtler satmaması, onları kullanan bir tişört tasarlamanıza izin verildiği anlamına gelmez.

Telif hakkı yasası, sahibini tüm olumsuz etkilerden korumaz. Birisinin bir film hakkında olumsuz yorum yapması yasaldır; bir telif hakkı sahibi, çalışmalarını eleştirdiği için birini dava edemez.

Adil Kullanımın Belirlenmesi

Adil kullanımın temellerini ve bir hakimin bu konuyla ilgili davaları belirlemek için kullanacağı ölçütleri inceledik. Oyuna girebilecek başka bir resmi olmayan ölçüt daha var: materyali kullanımınızın rahatsız edici olup olmadığı

Bir telif hakkı sahibinin, örneğin, çalışmalarının son derece açık bir hicivini oluşturursanız, dava açma olasılığı daha yüksek olabilir. Adil kullanım, olgun eserler için geçerlidir, ancak bir telif hakkı sahibi, saldırgan kullanımın imajını zedelediği bir dava oluşturabilir.

Tüm bu faktörleri bir araya getirdiğinizde, bir şeyin adil kullanım olup olmadığını nasıl bilebilirsiniz? Genel olarak, aşağıdakilerin tümü doğruysa adil kullanım geçerlidir:

  • Yeni içgörüler, yorumlar veya başka değerler ekleyerek birinin orijinal çalışmasını orijinal biçiminin çok ötesine dönüştürdünüz.
  • Telif hakkıyla korunan çalışma kurgusal değildir ve serbestçe kullanılabilir.
  • İşin "kalbi" olmayan kısa bir bölümünü kullanıyorsunuz.
  • Materyali kullanmanız, telif hakkı sahibini fikrinden para kazanmaktan mahrum bırakmaz.

YouTube videolarının açıklamasında genellikle "Telif hakkı ihlali amaçlanmamıştır" veya "Bu video [telif hakkı sahibi] ile ilişkili değil" gibi sorumluluk reddi beyanları görürsünüz. Bu ifadeler, bir mahkemenin kullanımınıza bakış açısına yardımcı olsa da, davalara karşı korunmak için yeterli değildir.

Kısacası: telif hakkıyla korunan bir çalışmayı almayın ve insanların ona erişmesi için ikame bir yol sağlayın. Yapabileceğiniz en iyi şey, faktörleri gözden geçirmek ve yalnızca adil kullanımın geçerli olduğuna inanıyorsanız materyalinizi yayınlamaktır. Yardıma ihtiyacınız olursa bir avukata danışın; bu yasal tavsiye değildir.

Adil Kullanım: Önemli ama Karmaşık

Adil kullanım, özellikle internet dünyasında telif hakkı yasasının önemli bir parçasıdır. Onsuz, burada tartışılan medya biçimlerini ve ifadeyi sınırlayacak herhangi bir telif hakkıyla korunan materyali izinsiz kullanamazdık. Ancak adil kullanım kesin olarak belirlenmediği için, kullanmaya karar verdiğinizde bir yargı kararı vermeniz gerekir.

Bu sorunlardan kaçınmak için, telif hakkı olmayan Creative Commons veya kamuya açık materyallere bağlı kalabilirsiniz.

Daha yeni Daha eski