Wikipedia Güvenli Mi? Wikipedia Hakkında Herşey

Wikipedia yaygın olarak kullanılan bir internet aracıdır, ancak neden düşündüğünüz kadar güvenilir olmadığına baktığımızda dikkatli olmakta fayda var.

Wikipedia internetteki en kapsamlı kaynaklardan biridir. Ancak, öğretmenlerinizin bunu alıntı olarak kullanmanıza izin vermemesinin bir nedeni var. Vikipedi harika bir kaynak olmasına rağmen, belirli özellikler, orada elde ettiğiniz bilgileri sorgulamanızı sağlamalıdır.

Popüler platform, makalenizi kontrol ederken başvurabileceğiniz diğer akademik kaynaklardan çok daha farklı çalışır. Wikipedia'nın ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek, bu konudaki deneyimlerinizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Vikipedi nedir?

Wikipedia, Jimmy Wales ve Larry Sanger tarafından Ocak 2001'de oluşturuldu. Platformun yaratıcıları, başlangıçta Wikipedia'nın, Nupedia olarak bilinen halihazırda mevcut bir İngiliz ansiklopedi projesi için tamamlayıcı bir proje olarak kullanılmasını amaçladı.

2001 Wikipedia'sı bugün bildiklerimizden çok uzak. Artık Wikipedia, 320'den fazla dilde kullanılabilen çevrimiçi bir ansiklopedidir. Tarihin en önemli referans çalışması ve tüm zamanların en popüler web sitelerinden biridir.

Karmaşık hücre biyolojisinden ve yerel tarihi olaylardan ünlülere ve coğrafi verilere kadar her şeyi öğrenebilirsiniz. Site, insanları tuhaf bir şekilde spesifik konular veya şehir efsaneleri ile internet tavşan delikleri aracılığıyla yönlendirmekle ünlüdür. Okumak için “rastgele bir makaleye” atlamak için keyifli bir seçenek bile var.

Şimdiye kadar, platformun en dikkate değer özelliklerinden biri, tamamen ücretsiz olmasıdır. Siteye bağış yapmak için çok ince bir seçenek olsa da, tüm içerikler herhangi bir üyelik veya abonelik olmaksızın herhangi bir kullanıcı için mevcuttur. Daha da şaşırtıcı olanı, yirmi yıl sonra bile sayfalarında hiç reklam bulamayacaksınız.

Wikipedia'yı Kim Yazıyor?

Site gerçekten para kazanmıyorsa, yazarları nasıl işe aldıklarını merak edebilirsiniz. Ama bu kadar - yapmazlar. Wikipedia herhangi bir yazar tutmaz ve bunun yerine siteyi gönüllülerin herhangi bir konu için farklı makaleler eklemesi ve düzenlemesi için açık bırakır. Herkesin kullanabileceği kapsamlı bir ansiklopedi yapmak için kitle kaynaklı bir çabadır.

Elbette bu, kimsenin Wikipedia'da yazarak para kazanmadığı anlamına gelmiyor. Örneğin, biri sayfa eklenmesini istediğinde (özellikle ticari markalar için), profesyonel bir Wikipedia yazarı tutabilir. Ancak çoğunlukla yazarlar platformu ücretsiz olarak düzenler.

En önemlisi, Steven Pruitt, 34.000'den fazla makaleden ve 4 milyondan fazla düzenlemeden sorumlu, inanılmaz derecede etkili bir Wikipedia katılımcısıdır . Bunu bu topluluğa tamamen bedavaya yaptı ve bir hobi olarak gördü.

Bu, herkesin Wikipedia'yı düzenleyebileceği anlamına mı geliyor? Basitçe söylemek gerekirse, evet. Site, sayfaları düzenlemek için herkese açıktır ve eskiden bir sayfayı tamamen değiştirmek çok daha kolaydı.

İnsanların kendilerini Vikipedi'ye konserlere katılmak veya zengin olduklarını düşündürmek için kandırmak için eklediklerini iddia ettiği tonlarca viral efsane var. Bu söylentileri doğrulamak zor olsa da, bunu yapmak tamamen mümkün.

Eskiden, bunu hemen hemen her sayfa için yapabilirdiniz. İnsanların şaka yapmak için kasıtlı olarak sayfaları düzenlemeleri veya bir tartışmada "kendilerini kanıtlamaya" çalışmaları alışılmadık bir durum değildir.

Wikipedia Sayfası Nasıl Düzenlenir?

Bir Wikipedia sayfasını düzenlemek kolaydır. Herkes, siteye kaydolmadan bile çoğu sayfayı düzenlemekte özgürdür. Aklında tut. Ancak bu, tamamen anonim olarak düzenleyebileceğiniz anlamına gelmez. Platform, isimsiz editörlerin IP adresini not edecektir.

Sayfayı bulduktan sonra düzenlemek istediğiniz bölüme gidin ve “Düzenle” düğmesine tıklayın.

Buna tıklamak sizi bir metin kutusuna yönlendirir. Varsayılan olarak, size kaynak kodu ile düzenlemeyi gösterir; ancak sağ üst köşedeki küçük kaleme tıklayarak daha erişilebilir olabilecek “görsel düzenleme” seçeneğini seçebilirsiniz.

Düzenlemeleriniz tamamlandıktan sonra düzenlemeleri yayınlayabilirsiniz. Ancak, yaptığınız değişiklikleri not etmek ve herhangi bir kaynak eklemek iyi bir fikirdir. Aksi takdirde, düzenlemeleriniz uzun süre kalmaz.

Wikipedia Kalite Kontrolü Yapılıyor mu?

Herkes çoğunlukla Wikipedia sayfalarını düzenlemekte özgürdür. Ancak, düzenlemelerin sitede kalması gerekmez. Wikipedia'nın yöneticileri, bilgileri tekrar kontrol etmek için platformu titizlikle araştırıyor.

Ücretsiz platform bir topluluğa yardım etmek istiyor ve siteyi sayfaları tahrip etmeye veya düzenleme ayrıcalıklarını kötüye kullanmaya çalışan insanlardan korumaya çalışıyor. Sayısız gönüllü, bilgilerin mümkün olduğunca doğru olmasını sağlar.

Bariz yanlış değişiklikler uzun sürmeyecek, çünkü dünya çapındaki insanlar herhangi bir şüpheliye dikkat ediyor. Ancak, elbette, bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır ve ara sıra gözden kaçan birkaç şey vardır.

Ayrıca, editörlerin birbirleriyle gerçekten aynı fikirde olmadığı ve hiç kimsenin mutlaka yanlış olmadığı "düzenleme savaşları"na girdiği bazı komik anlar da vardır. Vikipedi, kötü niyetli editörlerin, topluluğun geri kalanı için sayfaları yok etmesini önlemek için birkaç önlem alır.

Cezalar

Herkes görüntülemek için Wikipedia sayfalarına erişmeye devam edebilirken, sorunlu kullanıcılar kötüye kullanımın devam etmesiyle ilgili sonuçlarla karşılaşabilir. Sorunlu düzenlemeler yaparken kayıtlı bir hesap kullanmasanız bile, yöneticiler bir IP adresinin düzenleme özelliklerine erişmesini yasaklayabilir.

Kilitli Sayfalar

Bazı iyi yazılmış, popüler sayfalar, rastgele editörlerin onları yok etmesine karşı kilitli kalır. Bu tür kilitli konuların örnekleri, "köpekbalıkları" ve "Amerika Birleşik Devletleri" gibi kurgu dışı konulardan "Batman" veya "Yıldız Savaşları" gibi popüler kurgu aramalarına kadar uzanır.

Yedeklemeler

Wikipedia her şeyi yedekler. Birisi içeri girip bir sayfanın tüm metnini silmek istediğine karar verirse, kalıcı olarak kaybolmaz. Eski içeriği geri yüklemek nispeten kolaydır. Ek olarak, herkes çoğu sayfayı düzenleyebilirken, herkes onları tamamen silemez.

Peki Wikipedia Güvenilir Bir Kaynak mı?

Wikipedia, bu nesle tarihteki en kapsamlı ansiklopediyi sunan mükemmel bir kaynaktır. Web sitesinden kesinlikle çok şey öğrenebilseniz de, biraz tuzla bilgi almak yine de iyi bir fikirdir.

Kendini işine adamış ve yetenekli katkıda bulunanlarla bile, Wikipedia'nın doğası herkesin içerik oluşturmasına izin verir. Wikipedia zengin bir bilgi sunar, ancak tezinize veya makalenize eklemeden önce içeriği başka bir güvenilir kaynakla tekrar kontrol etmeyi düşünün.
Daha yeni Daha eski