Spotify Sanatçılara Ne Kadar Para Ödüyor?

Dünya çapında 144 milyondan fazla abonesiyle Spotify, müzik endüstrisinde durdurulamaz bir güç haline geldi. 50 milyondan fazla şarkıya ve 700.000 podcast'e sahip olan Spotify, hızla yeni ve köklü sanatçıların çalışmalarını paylaşabileceği bir yer haline geldi.

Spotify'ın en sevdiğiniz sanatçılara ne kadar ödediğini merak ediyorsanız okumaya devam edin. 

Spotify Sanatçı Ödemeleri Nasıl Çalışır?

Yaygın kullanımına rağmen Spotify, sanatçılarına nasıl ödeme yaptığı konusunda şeffaf olmamasıyla ünlüdür. Popüler inanışın aksine, sanatçı ödemesi, akış sayısını hesaplamak kadar kolay değildir.

Spotify sanatçı ödemeleri için dinleyicinin abonelik düzeyi ve menşe ülkesi, bir şarkının sahip olduğu akış sayısı, pazar başına reklam geliri ve dağıtım sözleşmeleri gibi birçok şey devreye girer.

İLGİLİ İÇERİK
Spotify'da Çalınamayan Şarkılar Nasıl Kurtarılır?

Spotify terimlerinde pek çok nüans olduğundan, sanatçıların akış başına ne kadar ödeme bekleyebilecekleri konusunda kesin bir formül yoktur. Ayrıca, Spotify sanatçı tazminatı hakkında bildiklerimizin çoğu, Spotify'ın kendisinden değil, üçüncü taraf şirketler tarafından edilen verilerdir.

2020'de iGroove Music, bir milyon dinleme için Spotify ödemesinin Arjantin'de 850 dolardan Norveç'te 5.479 dolara kadar değiştiğini bildirdi. Bu tutarsızlık muhtemelen ülkeler arasındaki abonelik oranlarındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Spotify Premium, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde 1,60$'a kadar düşebilir veya Danimarka gibi daha gelişmiş ülkelerde 15,65$'a kadar çıkabilir.

Ortalama Spotify ödeme oranları da zamanla istikrarlı bir şekilde düşüyor. The Trichordist'e göre, Spotify'daki sanatçılar için ortalama ödeme 2014'te 0,0052 dolardı. 2017'de, Spotify sanatçı ödeme ortalaması 0,00397 dolara kadar düştü.

Diğer platformlarda sanatçı tazminatının kaba bir karşılaştırması için Open Mic UK , İngiltere'deki BBC radyo istasyonlarının dakikada 24,27 £ ödediğini bildiriyor.

2018'de müzik endüstrisi efsanesi Mariah Carey, Noel Arifesi Spotify listelerinde her yerde bulunan "All I Want For Christmas" single'ı ile 10.8 milyondan fazla dinlenmeye sahipti. 2018 ortalama ödeme oranı 0,00331 ABD doları ile bu akış sayısı yalnızca 35.748 ABD dolarıdır.

Platformunda 3 milyon içerik oluşturucu olmasına rağmen, Spotify resmi bir hissedar belgesinde akışların yalnızca 43.000'inin %90'ını oluşturduğunu açıkladı . Ne yazık ki, bu en iyi sanatçılar arasında bile Spotify, geçimlik bir ücret bile garanti etmiyor.

İLGİLİ İÇERİK
Spotify'ın Güncel Abone Sayısı Açıklandı

755.000 aylık abonesi olan klasik kemancı Tasmin Little, bir tweet'te beş ila altı milyon dinleme için 12.34 £ (17 $) kazandığını açıkladı.

Ayrıca, Spotify sürekli olarak platformundaki tüm gelirin %30'unu alır. Kalan %70'ten sanatçıların kendilerine ne kadar ücret alacağı, telif haklarına bağlıdır. Ama telif hakları tam olarak nedir?

Akış Çağında Telif Hakları

Telif hakları, içerik oluşturucuların müziklerinin lisanslı kullanımı karşılığında kazandıkları yinelenen tazminattır. Sözleşmeye bağlı olarak, telif hakları, satılan sabit fiyat biriminden veya bu durumda çevrimiçi akışlardan elde edilen brüt veya net gelirin yüzdesidir.

Kenara akışı dışında, ayrıca sanatçılar öğrenebileceği telif birkaç çeşit vardır - kamu performansları, dijital satışlar, fiziksel satış ve örnekleme. Telif hakları tipik olarak söz yazarının tüm ömrü boyunca ve sonrasında 70 yıl sürer.

Uzun bir süre boyunca, birçok sanatçı gelirleri için radyo haklarına, CD'ye veya konser bileti satışlarına güvenirken, akış, daha az yerleşik sanatçılar için bile telif hakkı kazanmanın hızlı bir şekilde erişilebilir bir yolu haline geldi.

Spotify'da, hem reklamlardan hem de abonelik ücretlerinden toplanan aylık net gelir, telif ücretlerini oluşturur. Spotify payını aldıktan sonra, bu telif hakları müzik yaratma sürecine dahil olan çeşitli kişiler arasında bölünür: şarkı yazarları, yayıncılar, plak şirketleri, mekanik haklar kuruluşları, senkronizasyon lisanslama kuruluşları, dağıtım şirketleri ve son olarak performans sanatçısı.

Çoğu zaman dağıtım şirketleri, sanatçılar adına ödeme ücretlerini müzakere eder. Çoğu zaman, tanınmış sanatçıların kendileri için dağıtımı yöneten etiketleri vardır. Öte yandan, bağımsız sanatçılar, yıllık ücret veya ödemenin bir yüzdesi talep eden dağıtım hizmetlerini kullanır.

Bunun doğru olsa da Spotify üzerindeki en popüler sanatçıların büyük aşağıdakilerden ile kolayca telif yoluyla platformları akışı üzerinde çok para yapabilir, bu yeni ve gelecek sanatçıların birçoğu için farklı. Hangi soruyu soruyor, favori sanatçılarımızı Spotify'da nasıl destekliyoruz?

Spotify'da Sanatçılar Nasıl Desteklenir?

Spotify'da en sevdiğiniz sanatçıları desteklemek söz konusu olduğunda, şarkılarını yayınlamaktan daha fazlasını yapabilirsiniz.

Oyuncu olarak kazanma potansiyellerini artırmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

1. Spotify Aboneliği için Ödeme Yapın

Spotify'da gelir, reklam geliri ve abonelik ücretleri aracılığıyla elde edilir. İkisi arasında sanatçılara genel olarak abonelik ücretleri üzerinden daha fazla ödeme yapılacak. Spotify'da desteklemek istediğiniz sanatçılar varsa, premium Spotify aboneliğine yatırım yapmak mantıklıdır . Ödemeler ülkeye göre değişebilse de, favori sanatçılarınız, ödeme yapan bir abonenin herhangi bir akışından önemli ölçüde faydalanacaktır.

2. Sosyal Medya Sayfalarını Takip Edin

Favori sanatçınızın yayın güncellemelerini ve şarkılarını paylaşmak, gönderilerinin erişimini artıracaktır. Görünürlüğün artmasıyla, yayınlarının daha değerli olduğu ülkelerden gelen aboneler tarafından çalışmalarının görülmesi daha olasıdır. Sanatçınızın içeriğiyle etkileşim kurmak, çalışmaları hakkında herhangi bir para harcamadan kelimeyi yaymaya yardımcı olmanın kolay bir yoludur.

3. Canlı Konserleri İzleyin

Pek çok müziksever için en sevdikleri sanatçıları canlı izlemek, hayatlarının geri kalanında hatırlanacak bir deneyimdir. Herkes memleketinizi ziyaret etmeyecek olsa da, ziyaret ettikleri zaman izlediğinizden emin olun. Bu günlerde, en sevdiğiniz sanatçıları, evden çıkmanıza gerek olmayan ücretli, çevrimiçi canlı yayın performanslarında bile izleyebilirsiniz.

4. Sanatçı Ürünü Satın Alın

Artık CD satın almak o kadar yaygın olmasa da, sanatçılar hala onları desteklemek için satın alabileceğiniz başka tür ürünler satıyorlar. Örneğin, birçok sanatçı üzerinde isimleri veya logoları olan tişörtler, kapüşonlular, posterler ve çıkartmalar da satıyor. En sevdiğiniz sanatçıların adlarının kullanımı için adil bir şekilde tazmin edildiğinden emin olmak için yalnızca resmi lisanslı mağazalardan veya distribütörlerden satın alın.

Spotify Sanatçılarını Destekleyin

Bir sanatçının işi zordur. Böylesine rekabetçi ve karmaşık bir ortamda, birçok yetenekli sanatçının geçimini sağlamak için mücadele etmesi şaşırtıcı değil. Spotify, daha önce bilinmeyen sanatçıların keşfedilme şansını artırsa da, kendi zorlukları da var.

İLGİLİ İÇERİK
Spotify, Podcast Paylaşımları İçin Yeni Bir Özellik Sundu

Müzik akışının yükselişiyle birlikte, sanatçı telif ücretlerini ve diğer tazminat biçimlerini hesaplamanın geleneksel yolları sorgulanmaya başlandı. Birçok sanatçı, bu tür platformlardan sürdürülebilir bir şekilde en iyi şekilde nasıl kazanılacağı konusunda hâlâ temellerini bulmaya çalışıyor.

Neyse ki, Spotify'da ve dışında sanatçıları desteklemenin birçok yolu var. İster yükselen bir yıldız ister ünlü bir hane adı olsunlar, Spotify herkesin performanslarını duymasını sağlar.
Daha yeni Daha eski