Son Günlerde Türkiye'de Yaşanan Orman Yangınları Hakkında Tüm Bilinenler

Türkiye alevlerle mücadele ediyor. 3 gün önce başlayan orman yangınlarında kontrol altına alınan yerler olsa da bazı bölgelerde söndürme çalışmaları hala sürüyor.

Yangın ve yangın hakkında yapılan tüm çalışmaları bu konumuzda bulabilirsiniz.

Türkiye'de Nerelerde Yangın Çıktı?

Türkiye genelinde 27-28 Temmuz'da 17 ilde 53 orman yangını çıktı. Adana, Antalya, Kayseri, Kütahya, Mersin, Muğla ve Osmaniye illerinde başlayan yangınlara müdahale edilmeye devam ediliyor.

Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangınlardan 38'inin kontrol altına alındığını açıkladı. Daha sonraki günlerden yaşanan durumu tablodan inceleyebilirsiniz.

Yangınların Çıkma Nedeni Belli Mi?

Rüzgarın hızıyla daha çok yayılan yangınların çıkma nedeni ile ilgili henüz net bir bilgi yok. 

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı tarafından soruşturma başlatıldığı açıklandı. Öne sürülen ihtimaller arasında ise iklim krizi ve sabotaj olabileceği yer alıyor.

Yangında En Etkili Söndürme Aracı Nedir?

Uzmanlar, yangına karşı en önemli ve etkili müdahalenin yangının ilk 20-30 dakikası arasında gerçekleştirilebildiğini söylüyor. Uçak ve helikopter yanında karadan yapılan müdahalenin çok daha önemli olduğu vurgulanıyor.

Şu an orman yangınlarına müdahalede 3 uçak, 9 İHA, 38 helikopter, 620 arazöz, 65 su ikmal aracı ve çok sayıda personel yer alıyor.

Ormanlarda Su Depolama Sistemi Var Mı?

Ormanlarda, yangın sırasında kullanılmak üzere kurulan su depolama alanları bulunuyor.

Yangın esnasında ormanın çeşitli yerlerine kurulan bu göletlerden su çekiliyor ve yangın bölgesine taşınıyor.

Yangınlar İçin Önceden Alınan Tedbirler Neden Önemlidir?

Türkiye'de yangınların mevsimsel, iklim değişikliği, yaygın bitki örtüsü gibi pek çok sebeple çıkabileceği biliniyor. Ancak bunların yüzde 90'ın üzerinde insan kaynaklı sebeplerle meydana geldiği biliniyor. 

Dolayısıyla yangınlarda mücadelede en önemli hususun, yangın esnasında gerçekleştirilen müdahalelerden çok yangın öncesinde alınacak tedbirler daha önemlidir.

Orman Yangınlarına Karşı Hangi Tedbirler Alınmalıdır?

Orman yangınları ortaya çıkmadan önce alınacak tedbirler çok önemlidir. Bunların arasında ateş yakmamak, kurak mevsimlerde gerek duyulursa ormana giriş çıkışları yasaklamak, cam ve cam kırıklarını atmamak, yangın anında 177 yangın ihbar hattına hızlı bir şekilde haber vermek yer alıyor.

Yangın Bölgelerinde Son Durum Nedir?

Türkiye'nin güneyinde devam eden yangınlarda özellikle Marmaris ve Manavgat çok etkilendi. Marmaris-İçmeler Karayolu yangında ulaşıma kapandı.

İLGİLİ İÇERİK
Orman Yangınlarını Engellemek İçin Alınması Gereken Önlemler

Vatandaşlar tekneler ile şehir merkezine taşındı. Yangının devam ettiği bölgelerde elektrik ve şebeke problemleri yaşandığı da biliniyor. Olası yangınlara karşı Çanakkale ve diğer bir çok ilde ormanlık alanlara girişin yasaklandığı açıklandı.
Daha yeni Daha eski