Siber Gasp Nedir? Türleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Siber gasp, çevrimiçi güvenliğiniz için önemli bir tehdit oluşturur. Ama tam olarak nedir ve kurban olmadığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

İnterneti kullanırken sayısız alandan tehdit altındasınız. Size en çok zarar verebilecek olanlardan biri de siber şantajdır.

Hassas bilgiler yanlış ellere geçerse, zararlı bir şey yapmamaları için finansal takas talep edebilirler.

Peki siber şantaj tam olarak nedir ve bunu nasıl önlersiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Siber Gasp Nedir?

Siber gasp, saldırganların kişisel veya finansal verilerinizi ele geçirdiği ve fidye taleplerini karşılayamazsanız size zarar vermekle tehdit ettiği bir siber suçtur.

Artık daha fazla kuruluş ve birey hassas verileri çevrimiçi olarak sakladığından, son yıllarda siber şantajda bir artış oldu. Dünyanın en büyük organizasyonlarından bazılarını çökerten en kötü şöhretli siber suç çetelerini gördük.

Siber şantaj failleri, ellerindeki bilgilerin değerinden yararlanarak başarılı olurlar. Sizi herhangi bir bilgiyle tehdit ediyorlarsa, korkunuzdan yararlanmak için bu bilgilerin açığa çıkmasını veya yok edilmesini istememe ihtimaliniz yüksektir.

Saldırganlar finansal taleplerde bulunduğunda, sizden talep ettikleri miktar muhtemelen verilerinizin karaborsa değeriyle orantılıdır. Onlarla işbirliği yapmayı reddederseniz, en yüksek fiyatı verene satabilirler.

Siber şantajın çoğunluğu belirli bir kuruluşu veya kişiyi hedef almıyor. Saldırganlar, hedeflerinden birinin veya ikisinin yemi yemesi umuduyla birkaç kişiyi hedef alır. Ne yazık ki, her zaman kurban buluyorlar.

Bazı durumlarda, saldırganlar belirli bir kuruluşa veya kişiye odaklanır. Burada, hedeflerini avlamak için taktiklerinde daha kasıtlılar.

Farklı Siber Gasp Türleri Nelerdir?

Siber gasp, saldırganın reklam dolandırıcılıkları, kimlik avı e-postaları, virüslü web siteleri vb. aracılığıyla bilgisayar ağınızdaki veya sisteminizdeki hassas verilere erişmesiyle başlar. İlginç bir şekilde, saldırganın saldırıyı gerçekleştirmesi gerekmez. İş için uzman siber saldırganların hizmetlerini işe alarak Hizmet Olarak Siber Suçtan (CaaS) yararlanabilirler.

En yaygın siber şantaj türlerine bir göz atalım.

1. Fidye yazılımı

Fidye yazılımı, saldırganlar tarafından ağınıza bulaşmak, ağdaki dosyaları şifrelemek ve sizi engellemek için kullanılan bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Saldırganlar sisteminizi ele geçirerek sizi onların insafına bırakır.

E-posta eklerinde, reklamlarda ve indirme bağlantılarında şifrelenen cihazınıza, dosyayı tıkladığınızda virüs bulaşır. Dosyada, şifre çözme anahtarını almadan önce ödemeniz gereken fidye miktarını belirten şifrelenmiş bir mesaj bulacaksınız.

Bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olmak sizi zor bir duruma sokar. İlk olarak, dosyalarınızın tamamen silinme olasılığı vardır. Fidyeyi ödemeyi seçerseniz, saldırganın dosyalarınızı size geri yükleme sözünü tutacağının garantisi yoktur. Yapsalar bile, sizi kolay av olarak görebilirler ve ödemenizi sağlamak için size daha fazla saldırı başlatabilirler.

2. Siber Şantaj

Siber şantaj, siber uzayda gerçekleşen bir tür şantajdır. Saldırgan, fikri verilerinizin veya müşterilerinizin Kişisel Tanımlanabilir Bilgilerini (PII) almak için ağınıza girer ve fidye ödemeyi reddederseniz verileri yayınlamakla tehdit eder.

Siber şantaj, kuruluşunuzun itibarını tehlikeye atar. Müşterilerinizin gizli verilerinin kamuya açıklanması bir felakettir. İşletmenizi korumak için saldırganların taleplerine boyun eğmek zorunda kalabilirsiniz.

Fidyeyi ödemeden önce, saldırganların verilerinize gerçekten sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Bazı durumlarda, verilerinize sahip olduklarına inanmanız için sizi kandırmak için insan psikolojisini ve sosyal mühendisliği kullanıyor olabilirler.

3. DDoS

Dağıtılmış bir hizmet reddi saldırısı (DDoS), bir web sitesini, sunucunun aşırı yüklendiği ve kapandığı bir noktaya kadar trafikle doldurmak için botnet'lerin kullanılmasıdır.

Web siteniz işinizin ayrılmaz bir parçasıysa ve saldırgan onu indirmeyi başarıyorsa, onların taleplerine boyun eğmek isteyebilirsiniz.

Fidye DDoS'un (rDDoS) siber şantajda kullanımı, daha fazla işletme web sitelerinde satışları ve etkileşimleri artırdıkça popülaritesini artırıyor. Web sitelerinin tekrar faaliyete geçmesi için fidye ödemeye daha meyillidirler.

Bazı durumlarda, saldırganlar DDoS'u korkutma taktiği olarak kullanırlar; fidye ödemezseniz web sitenizi çökertmekle tehdit ederler. Saldırgan web sitenizi indirmediği sürece, tehditlerini yerine getiremeyebileceklerinden taleplerine hemen teslim olmamalısınız.

4. Veritabanı Fidyesi

Veritabanı fidyesi, saldırganların veritabanlarından verileri ele geçirdiği veya çaldığı ve verileri iade etmeden önce fidye talep ettiği bir tür siber gasptır.

Veritabanı fidyesinin uygulayıcıları çoğunlukla zayıf ağlara sahip kuruluşları ve bireyleri hedef alır. Sisteminizin varsayılan yönetici şifresini değiştirmediyseniz, bu tür saldırılara daha yatkınsınız.

Ağınıza yetkisiz erişim elde eden bilgisayar korsanları, iletişim bilgilerini, fidye miktarını ve ödeme yöntemini içeren bir belge oluşturur.

Siber Gasp Nasıl Önlenir

Siber suçlular, ağınıza veya sisteminize girene kadar üzerinizde hiçbir şey yok. Kapsayıcı soru, onların içeri girmesini nasıl önleyebilirsiniz?

1. Bir Yama Yönetim Sistemini Benimseyin

Saldırganlar her zaman güvenlik açıkları olan ağları ararlar.

Ağınızı düzenli olarak var olabilecek boşluklar için inceleyin ve bunları kapatmak için güvenlik düzeltme ekleri uygulayın. Bunu sahada etkili bir yama yönetim sistemine sahip olarak yapabilirsiniz.

2. Güçlü Parola Politikası Uygulayın

Varsayılan yönetici parolalarını ve kullanıcı adlarını kullanmak, saldırganların sisteminizden yararlanmaları için bir fırsattır; bu, özellikle veritabanı fidye siber gaspında yaygındır.

Tüm varsayılan parolaları değiştirin ve benimsenen parolaların karmaşık olduğundan emin olun. Birden fazla hesap için tek bir şifre kullanmayın ve şifreyi düzenli olarak değiştirin.

3. Çalışanlarınızın Siber Güvenlik Bilincini Oluşturun

Çalışanlarınız siber güvenlik konusunda ne kadar bilgili?

Kuruluşunuzun siber saldırılara karşı güvenliği, çalışanlarınızın onları önleme konusunda ne kadar bilgi sahibi olduğuna bağlıdır.

Ekip üyelerinizi güvenli tarama uygulamaları konusunda eğitin. Kimlik avını, bulaşma göstergelerini, çevrimiçi taramaları vb. tanımlayabilmelidirler.

4. Verilerinizi Yedekleyin

Tüm verilerinizi kaybettiğiniz en kötü senaryoda, hepsini bir yere yedeklediğinizi bilmek sizi rahatlatacaktır. Gerekeni yapmadan önce bir siber saldırının kurbanı olmayı beklemeyin.

Tüm hassas verilerinizi önceden yedekleyin; bunu yapmak, bir siber saldırı durumunda size çok fazla stres, para ve aksama süresi kazandıracaktır.

5. Eksiksiz Bir Güvenlik Yaklaşımı Benimseyin

Ağ güvenliğinizi sıkılaştırmak için hem reaktif hem de proaktif güvenliği benimseyerek saldırganların ağınıza sızmasına yer bırakmayın.

Proaktif güvenlik, tehditleri oluşmadan önce belirleyip önleyerek saldırganların önünde kalmanıza yardımcı olurken, reaktif güvenlik ağınızda tespit edilen tehditlere karşı bir savunma oluşturur.

Ağ Güvenliğinize Öncelik Verin

Siber gasp, saldırganlar için bir sayı oyunudur. Ne kadar çok sistem hacklerlerse, ödülleri o kadar yüksek olur. Size verdikleri zarar ve bela onların kitaplarında önemsizdir.

Herhangi bir siber tehdide karşı ağınızın güvenliğini önceliklendirmek sizin sorumluluğunuzdadır. Neyse ki, sisteminizi korumak için uygulayabileceğiniz birkaç siber güvenlik önlemi var.

Sen kendini korumazsan kim koruyacak?

Daha yeni Daha eski