Format Attıktan Sonra Yapılması Gereken İşlemler

Windows 10'u kullanmaya başlamak oldukça kolaydır, ancak en iyi deneyim için Windows'u yükledikten sonra yapılması gereken bazı önemli şeyler vardır. Bunları yapmak biraz zaman alır, ancak yolun başında bu tarz düzeltmeler yaparak daha verimli ve düzenli bir Windows kullanımı sağlar.

Windows 10'u yükledikten sonra kontrol edilmesi gerekenlere sırasıyla bakalım;

1. Windows Update'i Çalıştırın ve Güncelleme Ayarlarını Yapılandırın

Windows 10'u yeni yüklemiş olsanız bile, bazı son güncellemelerin beklemede olma ihtimali vardır. En son özelliklere ve güvenlik yamalarına sahip olduğunuzdan emin olmak için bunları hemen kontrol ederek yüklemesini yapabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK
Windows Güncellemelerinin Başarısız Olmasının Nedenleri

Windows güncellemelerini kontrol etmek için Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Uptade sekmesine tıklayalım.

Bu sayfada, Güncelleştirmeleri Denetle'ye tıklayın ve biraz zaman verin. Birkaç dakika sonra, güncelleme var ise isteğiniz doğrultusunda güncellemeleri indirmeye ve yüklemeye başlayabilirsiniz. Windows Uptade için yükleme tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatmanız gerekmektedir.

Ayrıca, yılda yaklaşık iki kez yayınlanan daha büyük revizyonlar olan Windows 10'a hazır özellik güncellemeleri varsa burada bir mesaj göreceksiniz.

Windows Update, Windows 10'da otomatik olarak çalışır. Bu, sizin tarafınızdan daha az manuel çalışma anlamına gelse de, sizi rahatsız etmesi de can sıkıcı olabilir. Arka planda sorunsuz çalışmasını sağlamak için Windows Update'i nasıl yöneteceğinizi rehberlerden öğrenebilirsiniz.

Windows Güncellemesi yapmak, Windows 10'u kurar kurmaz yapmanız gereken önemli bir şeydir; kötü zamanlanmış bir güncellemenin yaptığınız işi alt üst etmesini istemezsiniz.

2. Windows'un Etkinleştirildiğinden Emin Olun

Windows'un eski sürümlerinden farklı olarak Microsoft, Windows 10'u geçerli bir lisans olmadan bilgisayarınıza yüklemeyi kolaylaştırır. 

İLGİLİ İÇERİK
Windows 10 Lisansı Başka Bir Bilgisayara Nasıl Aktarılır?

Kurulum işlemi sırasında bir lisans anahtarı girmediyseniz veya dijital lisansı olan bir Microsoft hesabında oturum açmadıysanız, kurulum tamamlandıktan sonra etkinleştirmelisiniz. Windows'u etkinleştirip lisanslayarak, Windows 10'un tüm işlevlerine erişmenizi sağlayabilirsiniz.

Windows'u henüz etkinleştirip etkinleştirmediğinizi kontrol etmek için Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Etkinleştirme'ye gidin. Eğer etkinleştirme kodu varsa, hazırsınız demektir. Lisans yoksa, Microsoft hesabınızda oturum açmanız veya bir lisans anahtarı girmeniz gerekir.

3. Donanım Sürücülerinizi Güncelleyin

Aygıt sürücüsü, belirli bir aygıtın sisteminize bağlandığında nasıl çalıştığını kontrol eden ve bunlarla arabirim oluşturan bir yazılım parçasıdır. Başka bir deyişle, sürücüler Windows'un bilgisayarınızın donanımıyla düzgün bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.

Sürücüler genellikle donanım üreticileri tarafından sağlanır ve çoğu yazılım gibi her zaman mükemmel değildir. Bazen sorunludurlar veya Windows'un en son sürümleriyle uyumluluk için güncellemeleri görmezler.

Genellikle sürücülerinizi yakından takip etmeniz gerekmez. Çoğu durumda çalışıyorlarsa, onları güncelleyerek bir şeyleri kırma riskine girmenize gerek yoktur. Ancak Windows'u ilk kurduğunuzda, doğru sürücüleri yüklemek önemli bir adımdır. Windows, klavye ve fare gibi aygıtlar için genel sürücüleri kendi başına kurar, ancak yarı düzenli güncellemelere ihtiyaç duyan diğer önemli sürücüleri nasıl kuracağınızı bilmelisiniz.

Talimatlar için güncel olmayan sürücüleri nasıl bulacağınıza ve değiştireceğinize bakın. Windows 10'u yükledikten sonra hangi sürücüleri yükleyeceğinizi merak ediyorsanız, grafik sürücülerinize, yonga seti sürücülerinize ve güvendiğiniz özel donanımlara yönelik her şeye öncelik verin.

4. Varsayılan Windows Ayarlarını Değiştirin

Windows 10'un kullanıma hazır ayarları herkes için ideal değildir. İlk kurulumda bilgisayar kullanılabilir, ancak muhtemelen onları değiştirerek daha iyi bir deneyime sahip olabilirsiniz.

Varsayılan Windows Uygulamalarını Ayarlayın

Favori uygulamalarınızı yükledikten sonra, bunları varsayılan olarak çalışacak şekilde ayarlamalısınız.


Windows 10'un çeşitli amaçlarla kullandığı uygulamaları değiştirmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar adımlarını takip edelim.
 2. E-posta, Müzik çalar, Web tarayıcısı ve daha fazlası dahil olmak üzere her kategori için tercih ettiğiniz uygulamaları seçin.
 3. PDF, DOCX ve TXT gibi çeşitli dosya türlerini belirli programlarla ilişkilendirmek istiyorsanız, Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seç'i tıklayın.
 4. Başka bir görünüm için, Varsayılanları uygulamaya göre ayarla'yı seçin ve şu anda hangi varsayılanlara sahip olduğunu ve hangilerini kullanabileceğini görmek için bir uygulama seçin.

Gereksiz Başlangıç ​​Öğelerini Devre Dışı Bırakın

Birçok uygulama kendilerini başlangıçta çalışacak şekilde ayarlar, bu da kaynak israfıdır ve bilgisayarınızın açılmasının çok daha uzun sürmesine neden olur. Yazılımı yükledikten sonra, açılışta yalnızca onaylanmış uygulamaların çalıştığından emin olmalısınız.

Windows 10'da gereksiz başlangıç ​​öğelerini devre dışı bırakmak için:

 • Görev Yöneticisini Ctrl + Shift + Esc kısayolu ile açın.
 • Tam görünüme geçmek için Diğer Ayrıntılar sekmesine tıklayın.
 • Başlangıç sekmesine geçin.
 • Otomatik olarak başlatmak istemediğiniz her uygulamaya sağ tıklayın ve başlangıçta başlatılmasını önlemek için Devre Dışı Bırak'ı seçin.

Güç Planı Ayarlarını Optimize Edin

Windows 10'un güç ayarları, işletim sisteminin güç kullanımını içeren çeşitli yönlerini değiştirmenize olanak tanır.

Bu, dizüstü bilgisayar kullanıcılarının pil ömründen tasarruf etmelerine yardımcı olmak için önemlidir, ancak masaüstü kullanıcıları için de geçerli olan performansla ilgili kullanışlı ayarlara sahiptir.

Aşağıdaki adımları kullanarak güç planınızı değiştirebilirsiniz:

 1. Ayarlar > Sistem > Güç ve Uyku adımlarını takip edin.
 2. Sağ tarafta, Kontrol Panelinin Güç Seçenekleri bölümünü açmak için Ek güç ayarları'nı seçin. Bu bağlantıyı sağda görmüyorsanız, Ayarlar penceresinin yatay boyutunu artırın ve görünmelidir.
 3. Dengeli , Güç Tasarrufu ve Yüksek performans dahil olmak üzere seçim yapabileceğiniz çeşitli planlar göreceksiniz . İstediğiniz planı seçin, ardından değiştirmek için sağdaki Plan ayarlarını değiştir'e tıklayın.
 4. Ekran kapanıp bilgisayar uyku moduna geçmeden önce geçen süreyi seçin. Ardından, daha fazla seçenek için Gelişmiş güç ayarlarını değiştir'i tıklayın.
 5. Burada her şeyi gözden geçirebilirken, Sabit disk, Uyku, Güç düğmeleri, İşlemci güç yönetimi ve Ekran kategorileri altındaki ayarlara özellikle dikkat edin.
 6. Değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam'ı tıklayın.

Daha fazla bilgi edinmek için dizüstü bilgisayarınızda pil tasarrufu yapmak için Windows güç planlarını nasıl kullanacağınızı görün.

Gizlilik Ayarlarını İnceleyin

Windows 10, işletim sistemini nasıl kullandığınızla ilgili her türlü bilgiyi toplar. Bu sayede, Microsoft'un sürekli gelişen ürünü geliştirmesine yardımcı olur. Ancak çoğu kişi bunu bir gizlilik istilası olarak görür. Neyse ki, birçok telemetri işlevini azaltabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Gece Işığını Etkinleştirin

Windows 10, ekranınızın geceleri daha sıcak görünmesini sağlayan yerleşik bir özellik içerir. Bu, sizi uyanık tutan mavi ışığın azaltılmasına yardımcı olur ve geç saatlere kadar çalışırken bilgisayarınızın gözlerinizi daha az rahatsız etmesini sağlar.

Bunu Ayarlar > Sistem > Ekran'ı ziyaret ederek etkinleştirebilirsiniz. Gece ışığı kaydırıcısını etkinleştirin ve nasıl çalıştığını değiştirmek için Gece ışığı ayarları'na tıklayın. Efektin yoğunluğunu ayarlayabilir ve gün batımından gün doğumuna kadar veya seçtiğiniz belirli saatlerde otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

5. Bir Yedekleme Planı Oluşturun

Tüm bu Windows kurulum adımlarını yalnızca bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılım bulaşması veya ölü sabit disk tarafından mahvolması için yapmak istemezsiniz. Verilerinizi bu ve diğer tehlikelerden korumak için yedeklemeniz çok önemlidir.

Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Yedekleme adımlarını izleyerek yedek ayarlarına ulaşabilir ve yedek oluşturabilirsiniz.

6. Microsoft Defender'ı Yapılandırın

Windows 10 için yerleşik antivirüs olan Microsoft Defender, çoğu kullanıcı için yeterince iyidir. Windows 10'u kurar kurmaz, bilgisayarınızı her türlü tehdide karşı koruyacaktır. Ancak nasıl çalıştığını gözden geçirmek ve bilgisayarınızın tehditlere karşı direncini artırmak için değişiklikler yapmak akıllıca olacaktır.

Araçtan en iyi şekilde yararlanmak için Microsoft Defender ile güvenliğinizi nasıl artıracağınızı öğrenin.

7. Windows 10'u Kişiselleştirin

Yukarıdaki adımlar kadar önemli olmasa da, Windows 10'u yükledikten sonra masaüstünüzü özelleştirmek için biraz zaman ayırmanız gerekir. 

Resimde de gözüktüğü için birçok seçeneğiniz var. Bazı hızlı değişiklikler için Windows 10'un görünümünü ve verdiği hissi nasıl değiştireceğinizi gösterdik. Daha derinlemesine bilgi edinmek için Windows 10'u özelleştirmek için en iyi araçlardan bazılarını deneyin.

Artık Kullanmaya Hazırsınız!

Artık Windows 10'u kurduktan sonra ne yapacağınızı merak etmenize gerek yok. Sisteminizin günlük kullanıma hazır olması için yeni bir Windows 10 kurulumuyla yapılması gereken temel şeylere baktık. Hala burada ve orada küçük ince ayarlar yapmak zorunda kalabilirsiniz, ancak işin çoğu ilk kurulumdur.
Daha yeni Daha eski