Elektromanyetik Saldırılar Nelerdir? Nasıl Korunur? Riskleri Nelerdir?

Elektromanyetik radyasyon insanlara fiziksel olarak zarar vermek için kullanılabilir, peki nedir ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Son birkaç on yılda, teknolojik gelişmelerde benzeri görülmemiş bir patlama yaşadık. İnternet, araştırma ve inovasyonun önceki nesillerin mümkün olduğunu düşünmediği şekillerde büyümesine yol açtı.

Ne yazık ki, insanlık tarihindeki bu heyecan verici zaman malesef insanlık için ücretsiz olmuyor. Kamuya mal olmuş kişilere ve askeri personele yönelik elektromanyetik saldırıların artması, bu yenilikleri hem iyi hem de kötü için nasıl kullandığımıza dair bazı ilginç soruları gündeme getirdi.

Peki elektromanyetik radyasyon tam olarak nedir ve nasıl bir saldırı haline gelir?

Elektromanyetik Radyasyon Nedir?

Elektromanyetik Radyasyon (EMR), çeşitli frekanslarda yayılan görünmez bir enerji şeklidir. Değişen faktörlere bağlı olarak, iki tür EMR vardır: iyonlaştırıcı ve iyonlaştırıcı olmayan.

EMR hem güneş gibi doğal yollardan hem de elektronik gibi insan yapımı kaynaklardan kaynaklanır. Genel olarak, daha yüksek frekanslı EMR'ler daha yüksek enerji seviyelerine sahiptir ve enerji seviyeleri ne kadar yüksek olursa risk de o kadar yüksek olur.

Çoğumuz, hemen zarar vermeyen küçük dozlarda elektromanyetik frekansın sonsuz faydalarından yararlanırız. Mikrodalga fırınlar, ampuller, televizyonlar ve cep telefonları gibi ev aletleri EMR yayar. Bu cihazlar iyonlaştırıcı olmayan EMR kullandığından, düşük enerjili düşük frekanslarda gelen düşük riskli radyasyon yayarlar.

EMR'nin bazı biçimleri yararlı olmasına rağmen, yine de zararlı yan etkilere neden olduğu bilinmektedir. Örneğin, X-ray makineleri dünyanın her yerinden milyonlarca hayat kurtarmak için EMR'yi kullanır. X-ışınları, insanların kemik görüntüleme için kullandığı doğal olarak oluşan radyasyon türleridir.

Bununla birlikte, Birleşik Krallık'ta yapılan bir araştırma , kanser riskini yüzde 1,8'e kadar nasıl artırdıklarını gösterdi. 2007'de ayrıca ABD'deki kanserlerin yüzde 0,4'ünün BT taramalarından kaynaklandığı tahmin ediliyordu.

Öte yandan, büyük güneş jeomanyetik olayları gibi doğal olayların elektromanyetik darbelere (EMP) neden olduğu bilinmektedir. Bir EMP'nin birçok etkisi vardır, ancak yıkıcı etkileri elektronik bozulma ile ilgilidir. Business Insider , insan yapımı bir nükleer bombanın da benzer bir EMP etkisini nasıl tetikleyebileceğini açıklıyor.

ÇYP'ler tehlikeli olabilse de, doğal nedenlere de bağlı olabilirler. Bununla birlikte, elektromanyetik saldırılar, tekil zarar verme niyetleri nedeniyle farklı bir hayvandır.

Elektromanyetik Saldırı Nedir?

Elektromanyetik saldırı, insanları tehlikeye atmak için kasıtlı olarak güvenli olmayan elektromanyetik frekans ve radyasyon seviyelerini kullanan bir terörizm biçimidir.

Erken araştırmalar ve araştırmalar, hem elektronik hem de iletişim ekipmanına zarar vermek için kullanılan çeşitli elektromanyetik saldırı örnekleri hakkında spekülasyonlar yaptı. Bazı durumlarda, insanları fiziksel olarak aciz kılmak için kullanıldığına inanılmaktadır.

Şu anda doğrudan elektromanyetik saldırılardan ölen insan vakası yok. Bununla birlikte, küçük ağrılardan kalıcı yaralanmalara kadar her şeye neden olmak için kullanıldığına dair spekülasyonlar var.

Dikkate değer elektromanyetik hesap vakalarının çoğu, diplomatlar, üst düzey hükümet yetkilileri veya askeri personel ile bağlantılıdır. Etkileri, zayıflatıcı baş ağrıları ve tiz sesler duymaktan Parkinson hastalığına yol açabilecek beyin yaralanmalarına kadar uzanır.

Yazılı olarak, olası kullanımlarının tam kapsamı ve yol açtığı hasar hala bilinmiyor. İşte şimdiye kadar bildiklerimiz.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Elektromanyetik Saldırılar

2017'de The Guardian, 2016'da Küba'nın Havana kentindeki ABD Büyükelçiliği çalışanları ve aile üyeleri arasında açıklanamayan, ciddi sağlık sorunları olduğunu bildirdi.

Soruşturmadan elde edilen ilk bulgular, diplomatların ve ailelerinin risk altında olduğunu kanıtladı, bu yüzden daha sonra evlerine gönderildiler. Bu şimdi Havana sendromu olarak bilinen şey oldu.

Çin'in Guangzhou kentinde görev yapan ABD'li diplomat Mark Lenzi, takip eden yıllarda birçok hükümet personelinin yaşadığına benzer bir deneyim bildirdi. Dönemin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya göre, Havana sendromunun semptomlarında benzerlik ve tutarlılık vardı .

Ertesi yıl, ABD hükümeti tarafından desteklenen bir çalışma , saldırıların darbeli bir radyo frekansı (RF) enerjisine atfedilebilecek semptomlar gösterdiğini doğruladı.

Politico'ya göre , Pentagon milletvekillerini dünya çapında diplomatlara, askerlere ve ailelerine yönelik yönlendirilmiş enerji saldırıları konusunda uyardı. 2021 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri'nin kendisi de dahil olmak üzere 130'dan fazla kişinin etkilendiği bildiriliyor.

Kimler Elektromanyetik Saldırı Riski Altındadır?

Bir kamu görevlisi, diplomat veya asker olmadığınız sürece, çoğu insan, etkisiz hale getirme amaçlı hedefli elektromanyetik saldırılara karşı yüksek risk altında değildir.

Risk altındaki bir meslekteyseniz ve sizin veya çevrenizdekilerin Havana sendromu belirtileri gösterdiğinden şüpheleniyorsanız, liderliğinizi hemen uyarın. Elektromanyetik saldırıların şüpheli kurbanlarının çoğu değişen semptomlar sergiler, bu nedenle doğru tedavi için gözlemden geçmeleri gerekir.

Özel teknoloji türü zaten mevcutsa, kesinlikle kolay erişilebilir değildir. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok hükümet, vatandaşlarını büyük ölçekli saldırılara karşı koruma sağlamak için şimdiden harekete geçti.

Elektromanyetik Saldırılar Hakkında Endişelenmeli misiniz?

Sıradan siviller için elektromanyetik radyasyona normal maruz kalma, acil riskler oluşturmaz. Birçoğumuz hayatımızı elektromanyetik saldırılardan kaynaklanan önemli bir sorun olmadan geçireceğiz. Ancak bu, radyasyona normal maruz kalmamızın uzun vadeli etkileri olmadığı anlamına gelmez.

EF ile ilgili mevcut düzenlemelerin çoğu, o sırada mevcut olandan üretilen radyasyon miktarına dayanıyordu. Örneğin, cep telefonu radyasyonu ile ilgili FCC düzenlemeleri 20 yılı aşkın bir süre önce yapılmıştır.

Telefonların yanı sıra her gün karşılaştığımız ve elektromanyetik frekanstan yararlanan sayısız nesne var. Çoğu zararsız olsa da, gerçek uzun vadeli etkilerini bilmek için ek araştırma ve zaman kombinasyonu gereklidir.

Elektromanyetik radyasyonun yaygın kullanımı henüz emekleme aşamasındadır. Bununla birlikte, EF'nin insan vücudu üzerindeki uzun vadeli etkilerinin hala tartışmaya açık olduğunu belirtmek önemlidir. Ek olarak, EF radyasyonunu çevreleyen mevcut hükümet düzenlemelerinin çoğu, bugün sıradan bir insanın maruz kalacağı maruz kalma miktarını hesaba katmamaktadır.

Kendinizi Elektromanyetik Saldırılardan Koruma

Bugün keyif aldığımız ticari teknolojilerin çoğunun askeri araştırma ve geliştirmeden doğduğu bir sır değil. İster bilerek ister kazayla olsun, elektromanyetik frekansın şüpheli silah haline getirilmesi tamamen şaşırtıcı değil.

Bunu bilerek, günlük yaşamınızda EF maruziyetini gereksiz yere azalttığınızdan emin olmak için ek adımlar atmanın gerçek bir zararı yoktur. Bunu, kullanılmadığında elektronik cihazları kapatarak veya ulaşamayacağı bir yerde tutarak ve daha düşük radyasyonlu cihazları tercih ederek veya daha iyi aramalar yaparak yapabilirsiniz.
Daha yeni Daha eski