Açık Kaynak Yazılım (OSS) Nedir?

Açık kaynaklı yazılımlar günümüzde oldukça yaygındır. Fakat terim gerçekten ne anlama geliyor ve nereden geliyor?

Hevesli bir internet kullanıcısıysanız ve web'de ücretsiz yazılım aradıysanız, "açık kaynak" terimiyle karşılaşmanız olasıdır. Bugün, internette çok sayıda açık kaynaklı yazılım bulunmaktadır. O kadar ki, aslında bunu çoğu zaman hafife alıyoruz. Ama bu her zaman böyle değildi.

İLGİLİ İÇERİK
API Nedir? API Kısaltması Ne Anlama Gelmektedir?

Terim bazıları için kendi kendini açıklayıcı olsa da, terimi, tarihini ve açık kaynaklı yazılımın (OSS) gerçekte ne anlama geldiğini anlamak hala önemlidir. Bu makale, OSS'yi daha iyi tanımlamanıza yardımcı olur.

Açık Kaynak Yazılım (OSS) Nedir?

Geleneksel olarak ticari amaçlarla kullanılan yazılımların çoğu kapalı kaynaklıdır. Bu, esasen, yapıldığı kodun, yani kaynak kodun, yalnızca yazılımı yapan şirketin elinde olduğu anlamına gelir. Bizim gibi ortalama kullanıcılar koda erişemez ve kodda herhangi bir değişiklik yapamayız. Açık kaynaklı yazılım ise bunun tam tersidir.

Özünde, bir yazılımı açık kaynak olarak sınıflandırmak için kaynak kodunun halka ücretsiz olarak sunulması gerekir. Kaynak kodu genellikle yazılımın resmi web sitesi veya GitHub gibi platformlar aracılığıyla ücretsiz indirme şeklinde sunulur.

Bunun dışında, bir yazılımın açık kaynak olarak etiketlenmesi için başka birçok ön koşul vardır.

Yazılımı Açık Kaynak Yapan Nedir?

Açık Kaynak Girişimi (OSI), bir yazılımın gerçekten açık kaynaklı yazılım olması için yerine getirilmesi gereken çeşitli koşulları özetlemektedir. Sağlanması gereken koşullardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

Serbestçe Kullanılabilen Kaynak Kodu:  Daha önce vurgulandığı gibi, söz konusu yazılımın kaynak kodu herkese açık olmalıdır.

Yeniden Dağıtım:  En önemli koşullardan biri, yazılımın yeniden dağıtılmasının ücretsiz olmasıdır. Bu, herhangi bir açık kaynaklı yazılımın bir kopyasını arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz ve bunu yapmanız herhangi bir yasal hüküm ve koşulu ihlal etmeyeceğiniz anlamına gelir.

Değişiklik : Yazılımı yeniden dağıtmanın yanı sıra, kaynak kodunu uygun gördüğünüz şekilde değiştirmekte ve yazılımın kendi sürümlerini dağıtmakta özgürsünüz. Kullanıcılar istedikleri takdirde kaynak kodunu kullanarak tamamen farklı yazılımlar da oluşturabilirler.

Ayrımcılık Yok:  OSI, açık kaynaklı yazılım söz konusu olduğunda ayrımcılık yasağı politikasına büyük önem vermektedir. Esasen, belirli bir kişiye veya herhangi bir insan grubuna karşı ayrımcılık yapılmamalıdır. Ayrıca, insanların programı nasıl kullanmayı seçtikleri konusunda hiçbir ayrım yapılmamalıdır; programı istediğiniz herhangi bir alanda kullanabilirsiniz.

Lisans:  OSI'ye göre, açık kaynak yazılımın, kullanıcıların haklardan yararlanabilmesi için belirli bir yazılım dağıtımının parçası olması gerekmemelidir. Yazılımı nasıl edindiklerine bakılmaksızın tüm kullanıcılar aynı haklardan yararlanır. Ayrıca lisans, aynı ortam aracılığıyla dağıtılan diğer yazılımlara herhangi bir koşul getirmemelidir.

“Açık Kaynak” Terimi Nereden Geldi?

Açık kaynaklı yazılım kavramını kalabalığa fırlatan birçok kişi vardı. Özellikle, açık kaynak geliştirmeyi şiddetle savunan bir MIT öğrencisi olan Richard Stallman, 1983'te GNU'yu başlattı.

Özetle, GNU, herkes tarafından değiştirilebilen, kullanımı ücretsiz büyük bir yazılım koleksiyonudur. Dünyanın en popüler işletim sistemlerinden biri olan GNU'nun kullanılmasıyla Linux doğdu.

İLGİLİ İÇERİK
Linux Nedir? Linux Ne İçin Kullanılır?

Stallman aynı zamanda Özgür Yazılım Hareketi'nin (FSF) kurucusuydu. Doğal olarak, FSF geliştiriciler arasında açık işbirliğini teşvik eden ve aynı zamanda onları GNU Genel Kamu Lisansı altında özgür yazılım yaratmaya teşvik eden bir sosyal hareket haline geldi.

Bununla birlikte, açık kaynak hareketindeki en önemli olay, Netscape'in 1990'larda bir dizi internet uygulaması olan Netscape Communicator'ı ücretsiz olarak kullanıma sunma kararıdır. Bu çok önemliydi çünkü Netscape Navigator o dönemde en çok kullanılan web tarayıcısıydı. Ek olarak, kaynak kodu Mozilla Firefox'un oluşturulmasına yol açan şeydi.

Netscape'in kararı, açık kaynak yazılım söz konusu olduğunda kartopu etkisinin başlangıcıydı ve kısa bir süre sonra, 3 Şubat 1998'de açık kaynak terimi ortaya çıktı. Bu, Palo Alto, California'daki bir toplantı sırasında oldu. Kısa bir süre sonra, Açık Kaynak Girişimi (OSI) olarak bilinen kuruluş, kitleleri açık kaynak yazılımları ve avantajları hakkında eğitme misyonuyla tasarlandı.

Açık Kaynak: Yazılım Dünyasının Önemli Bir Parçası

Artık açık kaynaklı yazılımın ne anlama geldiğini biliyorsunuz.

Görüldüğü gibi, açık kaynak hareketi ve genel olarak OSS, mevcut teknoloji manzarasını şekillendirdi. Günümüzde çoğumuz farkında bile olmadan bir tür açık kaynaklı yazılım kullanıyoruz. Android, Linux ve hatta VLC Media Player olsun, açık kaynaklı yazılım olmadan hayat aynı olmazdı.
Daha yeni Daha eski