OEM Nedir ve Neden Daha Ucuz Olur?

Çevrimiçi bilgisayar parçaları veya yazılım satın aldıysanız, OEM kısaltmasıyla karşılaşmışsınızdır. Bu, Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelir ve genellikle normal perakende ürünlerden daha ucuz olan donanım veya yazılımlarda etiketlenir.

OEM Ne Anlama Geliyor?

Yukarıda belirtildiği gibi OEM, Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelir. Kısaltma, ürünü kimin sattığı hakkında değil, ürünün kime satılacağı hakkında yorum yapmaktır.

OEM donanımı ve yazılımı, Dell ve Apple gibi sistem kuran şirketlere dağıtılmak üzere paketlenmiştir. Bu şirketler orijinal ekipman üreticileridir.

Örneğin Dell, Intel'den işlemciler ve AMD'den grafik kartları satın alacak, ardından bunları önceden oluşturulmuş PC'lerde birleştirecek. Dell, ortalama tüketicinin erişemeyeceği yollardan doğrudan üreticiden toplu olarak satın alır.

İLGİLİ İÇERİK
Bilgisayar Kasası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu nedenle OEM ürünleri genellikle perakende ambalaj yerine jenerik bir kutu veya ambalaj içinde satılmaktadır. Mağaza raflarında olacak şekilde tasarlanmamışlardır, bu nedenle süslü görünmeleri ve olağan pazarlama konuşmalarını içermeleri gerekmez.

Genellikle OEM ürünleri mağazalarda görünmez - en azından daha büyük perakende mağazaları bunları nadiren satar. Bununla birlikte, çevrimiçi mağazalar perakende ambalajları umursamıyorlar, bu nedenle bu ürünleri stoklamaktan ve müşterilere satmaktan çok memnunlar.

Yalnızca OEM ürünleri satan belirli çevrimiçi mağazalar yoktur. Bunun yerine, gözünüzü saygın sitelerde tutun çünkü göndermeleri gereken çok sayıda eski stok varsa onları satabilirler. Normalde, bunlar OEM olarak etiketlenmelidir, böylece ne elde ettiğinizi bilirsiniz.

Bu perakendeciler, mümkün olan en düşük fiyatı arayan çok sayıda pazarlık avcısı olduğunu biliyor. Bir OEM ürünü satın almak tamamen yasaldır. Ancak satın alarak kabul ettiğiniz ürüne ekli şartlar vardır.

OEM Donanım Ürünleri için Nasıl Çalışır?

OEM donanımı, perakende muadili ile yetenek ve performans açısından tamamen aynıdır. Depolama sürücüleri, optik sürücüler ve PCI genişletme kartları, OEM olarak satışa sunulan en yaygın bileşen türleridir. Ancak diğer birçok ürün bu şekilde sınırlı sayıda sunulabilir.

Bununla birlikte, donanım genellikle, donanımın çalışması için kritik olanlar dahil olmak üzere, ekstra bileşenlerle birlikte gönderilmez. Örneğin, OEM bilgisayar işlemcileri fanlarla birlikte gönderilmeyebilir. Bir OEM ekran kartı veya sabit sürücü, genellikle onu kullanmak için gereken kablolar veya adaptörlerle birlikte gönderilmez. Bunun nedeni, normal bir OEM alıcısının bunları toplu olarak ayrı ayrı güvence altına almasıdır.

İLGİLİ İÇERİK
Dizüstü Bilgisayar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Garanti ile ilgili kısıtlamalar da olabilir. Bir perakende garantisiyle karşılaştırıldığında, sunulan süre kısalabilir veya hiç olmayabilir. Bunun nedeni, sistem üreticisinin bunu sağlamasının beklenmesidir. Örneğin, Dell bilgisayarınızdaki AMD grafik kartı arızalanırsa destek için AMD ile değil Dell ile iletişime geçersiniz.

OEM Yazılım Ürünleri için Nasıl Çalışır?

Windows, OEM yazılımının en yaygın örneğidir ve genellikle kendi makinelerini oluşturan insanlar tarafından yakalanır, ancak güvenlik paketlerinin, sistem yardımcı programlarının ve üretkenlik yazılımlarının OEM sürümleri de vardır.

Bu yazılımı satın aldığınızda, genellikle size yalnızca yazılımı ve bir lisans anahtarını içeren bir kılıf verilir. Herhangi bir belge almayı beklemeyin. Aslında, OEM lisanslı yazılımların çoğu teknik desteğe sahip değildir.

OEM yazılımı genellikle sistem bazında lisanslanır; bu, onu başka bir bilgisayara yükleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Teoride bu, Windows'un bir OEM sürümünün, yüklediğiniz belirli bilgisayar yapısına (genellikle ana karta) bağlı olduğu anlamına gelir, ancak Microsoft bu konuda ünlüdür.

Windows'u yeniden etkinleştirmek için yalnızca Microsoft müşteri hizmetleriyle iletişim kurmanız gerekir. Windows 10 filigranını kaldırmak için bunu yapmanız gerekebilir.

Ancak Microsoft'un bunu yapması gerekmiyor ve diğer şirketler daha kısıtlayıcı olabilir. OEM ürünleriyle aldığınız bir risktir. Daha az maliyetlidir, ancak bilgisayarınızı değiştirirseniz veya anakartı yükseltirseniz yazılımı yeniden satın almanız gerekebilir.

OEM Satın Almak Buna Değer mi?

OEM donanımı veya ürünleri satın almak tamamen güvenli ve yasaldır, ancak risklerin farkında olmanız gerekir.

OEM ürünleriyle genellikle makul miktarda tasarruf edebilirsiniz, ancak bir sorunla karşılaşırsanız kendinizi tamamen desteksiz bulabilirsiniz. Teknik olarak aklınız varsa bu iyi olabilir; değilseniz, perakende sürümü daha iyi bir seçim olabilir.

Alabileceğiniz indirim miktarı, ürüne ve satıcıya bağlı olarak değişecektir. Örneğin, OEM anti-virüs yazılımı genellikle yüzde 25 ila yüzde 50 daha ucuzdur. Bazı yardımcı yazılımlar benzer indirimlerden yararlanır.

Karşılaşacağınız ana sorun, kamuya açık olma durumudur. Çoğu geliştirici, ürünlerinin yalnızca perakende sürümünü sunar.

Donanım daha isabetli. Bazen OEM donanımına geçerek makul bir şekilde tasarruf edebilirsiniz. Ancak, kablolar veya fanlar gibi donanımda eksik olan ekstraları satın almanın tasarruf ettiğiniz parayı oluşturduğunu görebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK
Güç Kaynağı (PSU) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazen OEM donanımı perakende satıştan daha pahalı olabilir. Bu genellikle ömrünün sonuna geldiğinde olur. Yedek stok bazen bir OEM parçası olarak satışa sunulur ve daha sonra perakende satış fiyatı kadar veya daha fazla satılır.

Seçiminizi yapmadan önce hızlı bir fiyat karşılaştırması yapın. Satın alma işleminizle birlikte neyin gelip gelmediğini tam olarak bilin ve gerekirse destek alabileceğinizden emin olun.

OEM Ürünleri ile Kendi Bilgisayarınızı Kurun

Satın almak güvenlidir ve genellikle daha ucuzdur, ancak alacağınız desteğin eksikliğine karşı dikkatli olun.

Kendi bilgisayarınızı oluşturmak istediğiniz için OEM ürünlerine bakıyorsunuz. Bu durumda, en ucuz bileşenleri aldığınızdan emin olmak için özel bir PC oluşturucu veya fırsatlar web sitesi kullandığınızdan emin olun.
Daha yeni Daha eski