Modemler Neden Bozulur? Modemlerin Kullanım Ömrü Nasıl Arttırılır?

Modemlerin aşınacak hareketli veya mekanik parçaları yoktur, ancak arızalı elektronik bileşenler nedeniyle günün birinde elbet bozulurlar. Ayrıca yeni teknolojiler ortaya çıktıkça modemlerin modası geçebilmektedir, bu nedenle modeminizi teknik olarak hala çalışıyor olsa bile değiştirmeniz gerekebilir.

Modemler Neden Bozulur?

Modemler çeşitli nedenlerle arızalanır, ancak en büyük katkıda bulunan faktör ısıdır. Tüm elektronik cihazlar gibi, modemler de kullanım sırasında ısı üretir.

Modemler genellikle her zaman açık bırakıldıklarından, asla soğuma şansları olmaz ve genellikle her zaman sıcaktırlar. Bu, çoğu modemin pasif soğutmaya dayanması ve alt uç modemlerin etkili pasif soğutma tasarımlarından yoksun olma eğilimi nedeniyle olmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK
Masaüstü Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bazı modemlerin etkili ısı alıcıları vardır, birçok modemde büyük havalandırma delikleri bulunur ve hatta bazıları fanlar gibi aktif soğutma yöntemlerini kullanır, ancak modemlerin bozulmasına neden olan ana faktör hala ısıdır. Modeminizdeki tozu düzenli olarak temizleyerek ve iyi havalandırılan bir alana yerleştirerek bu faktörün hafifletilmesine yardımcı olabilirsiniz, ancak ısı her zaman bir modemin nihai olarak arızalanmasına katkıda bulunur.

Modemler, patlamış kapasitörler gibi dahili bileşenlerin arızalanması nedeniyle de bozulabilir. Toz nedeniyle şiddetlenen ısı birikimi elektronikler için iyi değildir ve  bu bileşenlerin ısı sorunu azaltılsa bile yalnızca eskime nedeniyle arızalanma şansı vardır. Örneğin, elektrolitik kapasitörlerin ömrü 1.000 ila 10.000 saat arasında değişebilir, ancak modem gibi hiç kapanmayan bir cihazda daha hızlı bozulma sağlar.

Bir Modemin Bozulmaya Yakın Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Modemler genellikle sessizce başarısız olur, çünkü bir modem hiç çalışmadığı ana kadar mükemmel bir şekilde çalışabilir. Örneğin, dahili bir bileşen aniden arızalandığında genellikle çok fazla uyarı olmaz.

Modemi sık sık resetlemek: İnternet servis sağlayıcınızla görüşün, çünkü hatta sesli çalışma ihtimali vardır. Eğer yoksa, muhtemelen modemin değiştirilmesi gerekebilir.

Modem internete bağlanmıyor: Modeminiz açılıyor ancak internete bağlanırken takılıyorsa kablo veya telefon hattı bağlantılarınızın güvenli olduğundan emin olun ve mümkünse farklı prizler deneyin. 

İnternet hızı yavaş veya tutarsız çalışıyor: İnternet hızınız sürekli değişiklik gösteriyor olabilir, ara ara bağlantı kopmaları yaşanıyorsa sorun modeminizdedir.

Modem üzerindeki ışıklar yanlış renkte veya yanmıyor: Sorun giderme bilgileri için modeminizin üreticisine danışın. Modem bozuk olabilir veya ışıklardaki değişiklik başka bir şeyin göstergesi olabilir.

Modem açılmıyor: Modemin fişini çekip tekrar takmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, farklı bir prize takmayı deneyin. Modemin sıfırlama düğmesi varsa, ona basın. Hala açılmıyorsa, muhtemelen modemin değiştirilmesi gerekiyor.

Modeminizin Daha Uzun Süre Dayanmasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Modeminizi iyi havalandırılan bir alana kurun: Modeminizi kapalı bir alana yerleştirmek ve hava akışı için yeterli alan olduğundan emin olun. Mümkünse, diğer sıcak elektronik cihazları modemin hemen yanına koymaktan kaçının. Daha iyi bir yer bulursanız modeminizi başka bir odaya taşımayı düşünün.

Bir aşırı gerilim koruyucu kullanın: Modeminizi doğrudan elektrik prizine takmak yerine bir aşırı gerilim koruyucuya takın. Yakındaki yıldırımların neden olduğu voltaj yükselmeleri, bir modemi (ve birçok elektroniği) anında yok edebilir.

Bir UPS kullanmayı düşünün: Temel bir aşırı gerilim koruyucu yerine kesintisiz bir güç kaynağı (UPS) kullanmayı düşünün. Bu, güç kesilirse modemi çalışır durumda tutar ve ayrıca modemi voltaj yükselmelerinden korur.

Modemi düzenli olarak temizleyin: Modemdeki tozu üflemek için basınçlı hava veya hava kompresörü kullanın. Toz birikmesi, modemin ömrünü azaltır ve ek ısıya neden olur.
Daha yeni Daha eski