Lorem Ipsum Metni Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Lorem ipsum metni nedir, ne anlama gelir ve nereden gelmiştir?

Web'deki seyahatlerinizde "lorem ipsum" metnini görmüş olabilirsiniz. Genellikle Blog temalarında ve yayınlama maketleri gibi grafik tasarım materyallerinde görünür.

Bu metin saçmalık gibi görünüyor, peki neden bu kadar yaygın? Lorem ipsum copy ne için kullanıldığına, lorem ipsum'un İngilizce'de ne anlama geldiğine ve bu metni kendiniz nasıl kolayca oluşturabileceğinize bir göz atalım.

Lorem Ipsum Nedir?

Lorem ipsum, yaygın bir yer tutucu metin türü için bir addır. Dolgu veya kukla metin olarak da bilinen bu, aslında anlamlı bir şey söylemeden bir boşluğu doldurmaya yarayan basit bir kopyadır. Esasen saçma sapan bir metindir, ancak nihai üründe gerçek kelimelerin nasıl görüneceğine dair bir fikir verir.

Eğer aşina değilseniz, lorem ipsum metninin en yaygın biçimi şudur:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut emek ve dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud egzersiz ullamco Laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur'da yeniden ifade edildi. İstisnai sint occaecat cupidatat non-proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est Laborum.

Lorem Ipsum Neden Kullanılıyor?

Bir tasarımcının neden İngilizce veya kendi ana dilinde birkaç paragraf yerine lorem ipsum metnini kullanmayı tercih ettiğini merak edebilirsiniz.

lorem ipsum metninin kullanılmasının temel nedeni, insanları asıl metne odaklanmaktan alıkoymasıdır. Birisi bir şablon oluşturduğunda ve bununla ilgili geri bildirim istediğinde, onu inceleyen kişilerin metnin söylediklerinden rahatsız olmasını istemezler.

Ek olarak, lorem ipsum gerçek metne çok benzer. Aynı birkaç kelimeyi kopyalayıp yapıştırmak, harflerin düzensiz dağılımına neden olur. lorem ipsum metniyle, neredeyse gerçek bir kopyayla yazı tipinin ve sayfa düzeninin nasıl göründüğüne odaklanabilirsiniz.

Bu şekilde, "Hızlı kahverengi tilki tembel köpeğin üzerinden atlar" cümlesine benziyor. Windows, alfabenin tüm harflerini kullandığı için yazı tiplerini önizlerken bunu kullanır.

Lorem Ipsum Nereden Geldi?

Lorem ipsum metni anlamsız gibi görünse de, aslında gerçek bir Latin çalışmasına dayanmaktadır. Cicero'nun MÖ 45'teki "De finibus bonorum et malorum" (İngilizce'de "İyi ve kötünün uçlarında") adlı etiğe bir bakış niteliğindeki çalışmasından gelmektedir. Lorem ipsum metni 1.10.32 ve 1.10.33 bölümlerinden gelir.

Ancak, bugün kullandığımız yaygın lorem ipsum metni uygun Latince değildir. Cicero'nun çalışmasıyla karşılaştırıldığında bizim lorem ipsum metnimiz anlamsızdır. Onu ilk halinden uzaklaştıran kelimeler eklendi, kaldırıldı ve değiştirildi.

Richard McClintock, klasik edebiyatta nadir bulunan Latince "consectetur" kelimesini ararken metnin kaynağını keşfetti. Araması Cicero'nun çalışmasını ortaya çıkardı.

Ancak, bugün bildiğimiz kelime karmaşasını yapmak için metinde bu değişiklikleri kimin veya tam olarak ne zaman yaptığı bilinmiyor. 1500'lerde, bilinmeyen bir yazıcı, dijital çağda hayatta kalan kelimeleri karıştırdı.

İngilizce'de Lorem Ipsum Ne Anlama Geliyor?

İncelediğimiz gibi, lorem ipsum metni gerçekten İngilizce'de mantıklı hiçbir şeye çevrilmiyor. Standart lorem ipsum metni gerçek bir çalışmanın kırpılmış hali olduğundan, onu tam olarak çeviremezsiniz.

Lorem ipsum metninin başlangıcının geldiği asıl Latince cümle şöyledir:

"Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, conectetur, adipisci velit..."

İngilizce'de bu şu anlama gelir:

"Acıyı seven, peşinden koşan ve sırf acı olduğu için ona sahip olmak isteyen kimse yoktur..."

Tüm lorem ipsum pasajının İngilizce çevirisini okumakla ilgileniyorsanız, lipum.com'a bir göz atın . Bu konuya adanmış temel bir web sitesidir.

Lorem Ipsum Metni Nasıl Oluşturulur?

Üzerinde çalıştığınız bir proje için biraz lorem ipsum metni oluşturmak ister misiniz? Bunu sunan birkaç web sitesi bulacaksınız. Bir dahaki sefere bazı dolgu metnini hızlı bir şekilde kopyalamanız gerektiğinde bunları aklınızda bulundurun.

Özellikle, bu site lorem ipsum metnine hiçbir şey enjekte etmediğini açıklıyor. Diğer sitelerin mizahi öğeler eklediğini, bir süre sonra tekrar etmeye başladığını veya saçma sapan metinler kullandığını iddia ediyor. Bu site bunun yerine uygun Latince kelimeleri kullanır.

Kopyalayabileceğiniz bir metin yığını almak için birkaç paragraf, sözcük, bayt veya liste seçin ve Lorem Ipsum Oluştur'a tıklayın . İsterseniz bir kutunun işaretini bile kaldırabilirsiniz ve metin "Lorem ipsum dolor sit amet" ile başlamaz.

Artık lorem ipsum metni hakkında merak edebileceğiniz her şeyi biliyorsunuz. Ne için kullanıldığını, kökenlerini, ne anlama geldiğini ve kendiniz nasıl oluşturacağınızı ele aldık. Bir dahaki sefere bir proje için yer tutucu metne ihtiyacınız olduğunda, onu nereden alacağınızı biliyorsunuz.

Temiz yer tutucu metin kullanmak, belgelerinizin daha profesyonel görünmesini sağlamanın yollarından yalnızca biridir.
Daha yeni Daha eski