Instagram'da Can Sıkıcı Reklamlardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Instagram'da canınızı sıkan reklamları azaltmak ve kaldırmak için kullanabileceğiniz seçenekleri bu konumuzda bulabilirsiniz.

Instagram, reklamları ve kronolojik olmayan bir akış sunduğundan, kullanıcıların özet akışlarında ücretli gönderi sıkıntısı yoktur. Günümüzde, özet akışınızda gezinmek, bir otoyolda birden fazla reklam panosunun yanından geçmek gibi bir benzetme yapılabilir.

İLGİLİ İÇERİK
Instagram'a Giriş Yapmadan Bir Hesabın Instagram Gönderileri Nasıl Görüntülenir?

Instagram'da can sıkıcı reklamları sürekli geçmekten bıktıysanız, okumaya devam edin. Bu konumuzda, Instagram reklamlarının nasıl azaltılacağı ve kaldırılacağı konusunda size ayrıntılı adım adım kılavuzlar sağlayacak.

Instagram Reklam Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Size ürün satmaya çalışan markaları takip ettiğinizde, normal bir gönderi yerine ücretli bir reklama baktığınızı fark ettiğinizde beyninizi meşgul etmek çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Instagram reklamları, uygulamadaki etkinliğinizi izleyerek çalışır. Bir markanın içeriğiyle, gönderilerini beğenerek veya yorum yaparak ne kadar çok ilgilenirseniz, o markanın reklamları tarafından hedeflenme olasılığınız o kadar artar.

Ancak bu reklamların sizi bulmasının tek yolu bu değildir. Instagram ayrıca Facebook'un sahibi olduğu diğer web sitelerindeki ve hatta üçüncü taraf web sitelerindeki etkinliğinizi de izler.

Örnek olarak Google'dan Nike spor ayakkabılarına göz attınız, ancak kısa bir süre sonra Facebook ve Instagram'da spor ayakkabı reklamlarıyla karşılaştınız. Garip görünüyor ve sizi korkutabilir, ancak Facebook sizi uygulamalar arasında alakalı reklamlarla bu şekilde hedefliyor.

Facebook bunu, reklamverenlerin size daha alakalı reklamlar gösterebilmeleri için çevrimiçi tarama alışkanlıklarınızı izlemelerine olanak tanıyan yeniden hedefleme hizmeti Facebook Exchange aracılığıyla yapar. Aynı sponsorlu reklamları birden çok kez görebilir, bu da onları rahatsız edici ve tekrarlayıcı hale getirerek uygulama içi deneyiminizi mahvedebilir.

Instagram Reklamları Nasıl Belirlenir?

Instagram reklamları, ana akışınızda ve Hikayelerinizde, gönderinin üstünde, marka adının altında Sponsorlu etiketiyle görünür. Ayrıca alt kısımda bir eylem düğmesi içerirler. Sponsorlu bir gönderi resim veya video olabilir ve şirketin reklam hedefine göre bir işlem yapmanızı ister.

Aşağıda, yapmanız istenebilecek eylemlerden bazıları verilmiştir:

 • Reklamı yapılan uygulamayı indirin.
 • Reklamı yapılan siteye kaydolun.
 • Reklamı yapılan ürünü satın almak için Şimdi Alışveriş Yapın.
 • Reklamı yapılan ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi almak için Daha Fazla Bilgi Edinin.

Instagram'da Reklam Bilgileri Nasıl Görüntülenir?

Instagram, etkileşimde bulunduğunuz reklamları Reklam Hareketleri altında tutar. Bu etkinliği görüntülemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Profilinize gitmek için sağ alt köşedeki profil resminize tıklayın.
 • Sağ üst köşedeki üç çizgili menüye dokunun, ardından Ayarlar'a gidin.
 • Reklamlar'a dokunun, ardından Reklam Hareketleri'ni seçin.

Reklam Hareketleri, etkileşimlerinize dayalı olarak son etkinliğinizi gösterir. Hangi konularda reklam görmemeyi tercih ettiğinizi Instagram'a söylemek için Reklam konuları'nı seçebilirsiniz, ancak bu, reklamları tamamen kaldırmaz, yalnızca belirli şeylere yönelik reklamları kaldırır.

Instagram Reklamları Nasıl Kaldırılır?

Instagram reklamlarını kaldırmak için kullanabileceğiniz, Instagram'daki belirli reklamları gizlemek ve raporlamak ve belirli hesapları engellemek gibi kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

Yine de bir uyarı: Instagram'da reklamları engellemek tamamen imkansız olsa da, uygulamadaki alakasız veya can sıkıcı reklamları sınırlayabilir veya bir kısmını engelleyebilirsiniz. Bu, uygulama deneyiminizde gözle görülür bir fark yaratmanıza yardımcı olabilir.

Yöntem 1: Instagram Reklamlarını Gizleme

Belirli bir reklamı rahatsız edici veya tekrarlayan bulursanız, kolayca gizleyebilirsiniz.

Instagram'da bir reklamı gizlemek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 • Akışta gezinirken ve beğenmediğiniz sponsorlu bir gönderiyle karşılaştığınızda, gönderinin sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye dokunun.
 • Reklamı Gizle'ye dokunun.
 • Bu reklamı neden gizliyorsun? sorusuna sunulan listeden en uygun seçeneği seçin. Bu, Instagram'ın ileriye dönük uygulamadaki reklam deneyiminize daha iyi rehberlik etmesine yardımcı olmak içindir.

Uygunsuz veya alakasız olarak işaretlemek, reklamın yayınınızda tekrar görünme olasılığını azaltacaktır; çünkü reklam için yanlış hedef kitle olarak görüneceksiniz. Farklı bir seçeneğin seçilmesi de, onu görme sıklığınızı azaltabilir.

Topluluk standartlarını ihlal veya yanlış reklam nedeniyle reklamın Instagram'dan kaldırılmasını istiyorsanız ikinci yöntemi kullanmalısınız.

Yöntem 2: Instagram'daki Reklamları Şikayet Etme

Uygunsuz veya yanıltıcı bulduğunuz bir reklamı bildirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Gönderinin sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye dokunun.
 • Reklamı Şikayet Et'e dokunun.
 • Bu reklamı neden şikayet ediyorsun? sorusuna sunulan listeden bu reklamı şikayet etme edeninizi seçin.

Ancak, herhangi bir kuralı ihlal etmiyor veya kullanıcıları yanıltmıyorsa, reklamları yanlış bir şekilde bildirmemeye dikkat edin.

Yöntem 3: Marka Hesaplarını Engelleme

Instagram reklamlarını kaldırmanın son yolu, gönderenin hesabını engellemektir:

 • Sponsorlu gönderinin üst kısmındaki şirketin veya markanın adına dokunun  Bu sizi profiline götürecektir.
 • Profilin sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye dokunun.
 • Engelle'ye dokunun ve işlemi tamamlayın.

Elbette bu, yalnızca bir sayfanın reklamlarını kaldıracaktır ve reklam görmek istemediğiniz diğer reklam hesapları için bunu tekrarlamanız gerekir.

Bu, asla duymak istemediğiniz ve Instagram'da takip etmek istemediğiniz belirli bir reklamveren varsa işe yaramaktadır.

Uygulama İçi Deneyiminizi Geliştirmek İçin Instagram Reklamlarını Kaldırabilirsiniz

Instagram'da reklamları tamamen ve kalıcı olarak kaldırmanın kesin bir yolu olmasa da, bu konumuzda bahsedilen yöntemler, gördüğünüz reklamları büyük ölçüde azaltacaktır.

Ne yazık ki, Instagram reklamlarını bir kerede kaldırmanın tek ve kolay bir yolu olmadığı için bu, reklamlarla karşılaştığınız sıklıkta yapılmalıdır. Yine de, uygulamada daha huzurlu bir deneyim istiyorsanız yapmaya değer bir denemedir.
Daha yeni Daha eski