Telefonlar Neden Donar ve Kasar? Olası Nedenleri ve Çözümleri

Gecikme belirtileri arasında dokunma duyarlılığında gecikmeler, uygulama donmaları ve yavaş performans bulunur. Telefonunuz gecikirse, klavyeye yazmak veya video oynatmak gibi basit komutları bile yerine getirmekte zorluk yaşayabilir. Ve birçok sebepten dolayı donma ve kasmalar olabilir.1. Hatalı Uygulamalar

Android uygulamaları donabilir veya aniden düzgün çalışmayı durdurabilir. Bu, kötü kodlanmış herhangi bir uygulamada olabilir ve ayrıca uygulamaları Android telefonunuza apk olarak indirmeniz durumunda da karşılaşılabilecek bir durumdur.

Apk yüklenen uygulamalar Google Play Store'dan olmadığından, bir süredir güncellemeleri kaçırmış olabilirler. Bu nedenle, bu uygulamaların bozulma ve telefonunuzu yavaşlatma olasılığı daha yüksektir.

2. Yetersiz Bellek

RAM, telefonunuzun çalışan hafızasıdır. İşletim sistemi ve çalıştırdığınız tüm uygulamalar tarafından kullanılır, bu nedenle ne kadar çok uygulama kullanırsanız, o kadar çok uygulama cihazınızın RAM'ini doldurur.

Android genellikle belleği yönetmede çok etkilidir ve kaynakları ihtiyaç duyuldukça serbest bırakır. Ancak, sisteminizin verebileceğinden daha fazla RAM'e ihtiyaç duyan uygulamaları veya oyunları kullanıyorsanız, biraz gecikme görmeye başlayabilirsiniz. Arka planda çalışan diğer uygulamalar var ise bu durum daha erken kasma ve donma yapması sağlayacaktır. Bu tarz durumlarda ilk öncelikle ekranınız donmasına ve klavyenizin yazım hızının yavaşlamasına neden olucaktır.

3. Düşük Dahili Depolama

"Depolama Alanı Bitiyor" uyarısını aldığınızda, bazı önemli işlevler zor durumda olabilir. Yine de bu büyük bir sorun olarak görülmeyebilir çünkü Android telefonunuzda biraz yer açmak bunu çözebilir.

Instagram ve Facebook gibi uygulamaların uzun süreli kullanımı, mesajlaşma uygulamalarının yanı sıra yetersiz alanın nedenlerinden bazılarıdır. Hepsi cihazınıza çok sayıda görüntü ve başka dosya kaydeder ve bu da depolama alanınızı kademeli olarak doldurabilir.

4. Çok Fazla Oyun

Android telefonunuzda uzun saatler boyunca grafik yoğun oyunları oynamak gecikmeye neden olabilir. Bunun nedeni genellikle oyunların telefon işlemcinizi zorlayarak cihazınızın ısınmasına neden olmasıdır. İşlemciler ısıya duyarlıdır. Telefonunuz ne kadar ısınırsa, o kadar yavaş çalışır. Çok ısınırsa, hız aşağı doğru düşer ve hatta cihaz sonunda kapanabilir.

5. Eski Yazılım

Android işletim sisteminin her yeni sürümü genellikle daha fazla geliştirmeyle birlikte gelirken, cihaz üreticileri genel performansı iyileştirmek için düzenli güvenlik güncellemeleri ve hata düzeltmeleri uygular. Bu nedenle, en son işletim sistemini ve diğer güncellemeleri yüklemek, hata düzeltmeleri sağlayabilir ve önceki yazılım sorunlarını çözebilir.

6. Telefonunuzun Özellikleri Çok Düşük Olabilir!

Dikkate alınması gereken şeylerin başında telefonunuzun kendisi sorun olabilir. Cihazınız eğer yavaş işlemcili ve RAM eksikliği olan düşük özellikli bir telefon her zaman gecikmeye eğilimli olacaktır. Aynı şekilde eski bir telefon da bir süre sonra yaşını göstermeye başlayacaktır.

Telefonunuzun Gecikmesini Nasıl Durdurabilirsiniz?

Artık gecikmeye neden olabilecek bazı şeyleri biliyorsunuz, bunu nasıl durdurabilirsiniz? İşte deneyebileceğiniz birkaç şey.

Uygulamalarınızı Güncelleyin

Tüm uygulamalarınızı güncel tutmaya çalışın. Kasmaya devam ederlerse, bunları kaldırmayı ve alternatifler bulmayı düşünün. Uygulamalar önceden yüklenmişse, bunları kaldıramayabilirsiniz ancak bunun yerine uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.

Bir uygulamayı kaldırmak için Ayarlar> Uygulamalar'a gidin . Ardından, kaldırmak istediğiniz bir uygulamayı seçin. Uygulamayı kaldırmak için Kaldır'a tıklayın.

Depolama Alanını Boşaltın ve Uygulama Önbelleklerini Temizle

Telefonunuzda kalan boş alan miktarını ve en çok alanı neyin kapladığını kontrol edin, ardından silin. Android cihazınızda Ayarlar> Depolama ve USB> Dahili depolama bölümüne giderek önbellek temizlemesi yapabilirsiniz.

Telefonunuzu Serin Tutun

Saatlerce oyun oynadıktan sonra soğuması için telefonunuzu birkaç dakika dinlendirin. Oyunlar da çok fazla RAM kullanma eğilimindedir, bu nedenle işlemci ve tüm belleğiniz kullanır ve ısınmaya neden olur.

Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Her şey başarısız olursa veya sürekli telefon sorunlarıyla karşılaşırsanız, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünün.  Çoğu Android kullanıcısı için telefonu tamamen sıfırlamak son çare. İşlem, Android telefonunuzu orijinal durumuna döndürerek süreçteki bir dizi gecikme sorununu düzeltir.

Özetle;

Herkes zaman zaman performans sorunları yaşar. İşin iyi yanı, yavaş performans, hatalı uygulamalar ve bellek sorunları gibi birçok Android telefon gecikme sorununun oldukça basit düzeltmeleri olabilmesidir.

İşletim sisteminizi güncellemek, kullanılmayan uygulamaları silmek ve cihazınızı sıfırlamak, bazı yaygın Android telefon gecikme sorunlarını gidermek için yapabileceğiniz şeylerden bazılarıdır.

Daha yeni Daha eski