Microsoft ve Epic Games'in Yeni Komisyon Oranları Steam'i Zor Durumda Bıraktı

Dijital oyun mağazalarında rekabet kızışıyor. Şu anda oyun pazarı lideri olan Steam'in komisyon oranları çok sık eleştiriliyor. Steam bu durum yüzünde rakiplerinin baskısı altında kalıyor.

Epic Games'in oyun geliştiricilerinden yüzde 12 komisyon alacağı açıklanmasının ardından zor duruma düşen Steam, Microsoft'tan da bir darbe aldı. ABD şirketi Microsoft, Windows Mağazası için yeni komisyon oranları belirledi.

Yapılan açıklamaya göre ABD 'li teknoloji devi Microsoft, oyun geliştiricilerinden aldığı komisyonu önemli ölçüde azaltmaya hazırlanıyor.

Microsoft Windows Mağazası Komisyonu Düşürüyor

Stüdyoların karşılaştığı en büyük sorun olan oyun komisyon oranları, ilk olarak Epic Games ile gündeme geldi. Steam ile doğrudan rekabet eden şirket, oyun geliştiricilerini kendine çekmek için komisyon oranlarını düşük tutacaklarını açıkladı. Steam'de yüzde 30 olan komisyon oranını yüzde 12'ye çeken şirket, oyun geliştiricilerini kendine çekmeyi başarıyor.

İLGİLİ İÇERİK
Steam'de Bir Oyun Nasıl İade Edilir? Para İadesi Nasıl Alınır?

Oyun geliştiriciler tarafından takdir edilen bu hamle, geliştiricilerin ve oyuncuların Epic Games'te oyun oynamaya daha istekli olmasına yol açtı. Yine pazar lideri Steam, bu olaylardan dolayı çok eleştirilse de tartışmaları geride bırakmayı başardı. Fakat aynı zamanda Steam'e Microsoft tarafından da bir darbe daha, Windows Mağazası tarafından geldi.

Microsoft'un Xbox Wire'da yaptığı açıklamaya göre, Windows Store'da yapılan oyun satışlarında yüzde 30 komisyon ücreti, yüzde 12'ye indirilecek. 1 Ağustos'ta yürürlüğe girecek olan yeni komisyon politikasının oyun geliştiricilerini Steam'den ayrılaması bekleniyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Microsoft, şunları söyledi:

“Oyun geliştiricileri, oyunculara harika haberler getirme hedefimizde çok önemlidir. Platformlarımızda başarılı olmalarını istiyoruz. Adil bir komisyon, geliştiricilerin daha fazla oyuncuya ulaşmasını ve daha fazla oyun yapmasını sağlayacaktır. Bu, daha iyi bir ticari başarıya yol açacaktır."

Daha yeni Daha eski