Microsoft, Internet Explorer'ı 2022'de Sonlandıracak

En son ne zaman bilerek Internet Explorer'ı açtığınızı hatırlayamama ihtimaliniz yüksektir. Geçmişte çokça popüler olan internet tarayıcısı Internet Explorer artık sona eriyor. Microsoft, Internet Explorer için son tarih açıkladı.

Microsoft Internet Explorer'ı Sonlandırıyor

Microsoft, Internet Explorer 11 (IE11) desteğini sonlandırdığını açıkladı. Teknoloji devi, 26 yıllık toplam hizmetin ardından Internet Explorer 11 tarayıcısını tarihe gömüyor.

Microsoft, duyurusunu Windows Blog üzerinden yaptı. Tahmin edebileceğiniz gibi, Microsoft Chromium tabanlı tarayıcısı Microsoft Edge'i geliştirmeyi planlıyor. Microsoft'un Edge'e eklediği tüm harika özellikler göz önüne alındığında, zaten Internet Explorer 11'i güncel ve canlı bir şekilde tutması çok zor bir hale geliyor.

Internet Explorer İçin Son Tarih: 15 Haziran 2022

Ancak, Internet Explorer ile vedalaşmak için hala zamanınız var. Internet Explorer, tarayıcısını 15 Haziran 2022 itibariyle yüklemek ve kullanmak mümkün olmayacak. Microsoft, 365 hizmetleri için IE11 desteğini ise 17 Ağustos 2021'de sona erdirecek. 

Microsoft, IE11'i yeni Microsoft Edge ile karşılaştırarak kararını haklı çıkarıyor. Yeni Microsoft Edge daha hızlı, modern teknolojiler ve uzantılarla daha uyumlu ve IE11'den çok daha güvenli bir internet tarayıcısıdır.

Aslında, Microsoft'a Edge'i yaratması için ilham veren şey Internet Explorer'ın kullanıcılar gözündeki ölümüydü. Edge'in ilk sürümü Microsoft tabanlı kod kullanıyordu, Chromium tabanlı tarayıcılara karşı mücadele etmeye çalıştı. Daha sonrasında Microsoft'ta Chromium'u benimsedi ve Edge tarayıcısı için her şey çok iyiye gitmeye başladı.

İLGİLİ İÇERİK
Güvenli İnternet Alışverişi Nasıl Yapılır? Bilgilerinizi Korumak İçin İpuçları

Halen IE11'deyseniz, Chromium Edge'e geçiş yapmak için şimdi harika bir zaman. Edge aynı zamanda çok daha hızlı ve daha güvenlidir.
Daha yeni Daha eski