Google, Play Store'da Yer Alan Yanıltıcı Uygulamalara Karşı Yeni Bir Politika Yayınladı


Google, Play Store'da Android uygulamalarının varlığına ilişkin yeni politikaları duyurdu. Yeni politikalar, bir uygulama aracılığıyla Play Store kullanıcılarına verilen yanıltıcı ve yanlış bilgileri kaldırmayı amaçlamaktadır.

Henüz daha uygulamaya konulmamış politika değişiklikleri, uygulama isimleri, uygulama simgesi ve geliştiricinin adı dahil olmak üzere bir uygulamayla ilişkili olan tüm bilgileri kapsıyor. Google, bunları Play Store'daki uygulamalar için en önemli keşif öğeleri olarak tanımlıyor.

Play Store Uygulama İsimleri İçin Yeni Kurallar

Google, uygulama isimlerinden başlayarak, bundan sonra uygulamanın adlarında belirli sıralama ve promosyon göstergelerine izin vermeyeceğini açıklıyor. Bu, bir uygulamanın yanıltıcı bir şekilde tanımlanmasına izin verilmeyeceği anlamına geliyor.

Örnek olarak, geliştirici uygulaması için yanıltıcı bir şekilde olan "Play Store'da 1 Numaralı", "en iyi uygulama", "ücretsiz", "indirimli" gibi ifadelerini kullanamayacak.

Ek olarak, Play Store uygulamalarının isimlerinde yanıltıcı unsurlara sahip olmasına izin verilmeyecektir. Bunun bir örneği, uygulama isminde "şimdi indir" ifadesinin görüntülendiği uygulamalar olarak anlaşılabilir. PUBG gibi uygulamanın gerçek adı onu gerektirmediği sürece büyük harf, alakasız özel karakterler veya emojilerin kullanımı da yasaklanacaktır. Google ayrıca uygulama isimlerinin uzunluğunu 30 karakterle sınırlayacaktır.

İLGİLİ İÇERİK
Google Play Store Nedir?

Google, yeni yönergelerine göre, bu politikaları takip etmeyen uygulamalara karşı yaptırım uygulayacak.

Bu yönergeleri ihlal ettiği tespit edilen uygulamalar, 2021'in ikinci yarısından itibaren "başlıca Google Play yüzeylerinde tanıtım ve öneri" kapsamında hariç tutulacaktır. Kısacası, bu uygulamaların yakın gelecekte Google Play Store'da bulunmasına izin verilmeyecektir. Google, ileriki bir tarihte bu yönergelerle ilgili daha fazla güncelleme sağlayacaktır.
Daha yeni Daha eski