Ethernet Kablosu Nedir? İnterneti Nasıl Daha Hızlı Hale Getirir?


Wi-Fi bugün cihazları çevrimiçi hale getirmek için en yaygın yöntem olsa da, internet bağlamanın tek yolu bu değil. Ethernet kablosu olarak bilinen bir kabloyla da bağlanmak mümkündür.

Şimdi bir Ethernet kablosunun ne olduğuna, neden bağlantınızı daha hızlı hale getirdiğine ve birini nasıl kullanmaya başlayabileceğinize bakalım.

Ethernet Kablosu Nedir?

Ağ kablosu olarak da adlandırılan bir Ethernet kablosu, basitçe masaüstünüzü, dizüstü bilgisayarınızı, oyun konsolunuzu veya diğer cihazınızı ağınızın yönlendiricisine bağlayan bir kablodur. Bu, cihazınızı ağa "kablo ile bağlamak" olarak da adlandırılır. Wi-Fi standart hale gelmeden ve kablosuz bağlantılara izin verilmeden önce çok yaygındı.

Birçok cihazda, bu standart kablo tipini kullanarak bağlanmalarına izin veren bir Ethernet bağlantı noktası vardır. Yönlendirici gibi bir cihaz satın aldığınızda, genellikle buna bir Ethernet kablosu da dahildir. İsterseniz harici olarak da Ethernet kablosu satın alabilirsiniz.

Bir Ethernet kablosunun her iki ucunda da aynı giriş bulunur. Eski bir sabit hat telefon kablosuna benzer, ancak daha büyüktür.

Ethernet Kablolarının Avantajları Nelerdir?

Cihazlarınızı internete bağlamak için bir Ethernet kablosu kullanmak, Wi-Fi ile bağlanmaktan daha güvenilirdir. Daha az ağ kopması yaşarsınız ve diğer cihazlardan, duvarlardan vb. gibi engellerden kaynaklanan parazitler konusunda endişelenmeniz gerekmez.

Ethernet bağlantıları Wi-Fi kullanmaktan daha hızlıdır. Bir Ethernet kablosu hat üzerinden dolaşır. Her yöne kablosuz sinyaller gönderen Wi-Fi'den daha verimlidir. Bilgi, hava yoluyla olduğundan daha hızlı bir şekilde kablolar arasında dolaşabilir.

Bir Ethernet kablonuz varsa, bunu kendiniz test edebilirsiniz. Wi-Fi üzerinde hız testi yapın, ardından bir Ethernet kablosuyla bağlıyken tekrar deneyin. Kablolu hızınız muhtemelen Wi-Fi bağlantısından daha hızlı olacaktır.

Hangi bağlantı türünü kullanırsanız kullanın, İnternet sağlayıcınızın sunduğu hızı aşamayacağınızı unutmamak önemlidir. Ethernet kabloları genellikle 1 Gbps'ye kadar hız sağlayabilir, ancak örneğin yalnızca 100 Mbps için ödeme yapıyorsanız, planınızı yükseltmeden bu hızı aşamazsınız.

Ethernet Kablolarını Kullanmaya Nasıl Başlanır?

Masaüstü bilgisayarlar, PlayStation ve Xbox konsolları ve akıllı TV'ler gibi birçok cihazda yerleşik Ethernet bağlantı noktaları bulunur. Bu cihazları ağınıza bağlamak için tek yapmanız gereken, cihazdaki bağlantı noktasına bir Ethernet kablosu takmak ve ardından diğer ucunu yönlendiricinize bağlamaktır.

Bunu yaptığınızda bazı cihazlar hemen bağlanacaktır; diğer durumlarda, ağ seçeneklerine girmeniz ve Wi-Fi bağlantısı yerine Ethernet kullanmasını ayarlamanız gerekebilir.

Nintendo Switch ve modern MacBook'lar gibi diğer cihazlarda bir Ethernet bağlantı noktası yoktur. Bu durumlarda, bir USB - Ethernet adaptörü satın alabilirsiniz. Bu ekstra bir maliyet ve biraz güçlük çekiyor, ancak artan hız için buna değer.

Ethernet kablolarını kullanmaya başlamak istiyorsanız, fiziksel sınırlamaların engelleriyle karşılaşabilirsiniz. Yönlendiricinizin bağlanmak istediğiniz cihazdan uzak olduğu durumlarda, evinizin tamamına kablo döşemek, zemini delmek vb. zorluklarla karşılaşabilirsiniz ya da bunu yapmanız mümkün olmayabilir.

Eğer bu sizin için bir sorun olursa, elektrik hattı adaptörlerini kullanmayı düşünün. Bunlar, bağlamak istediğiniz cihazın ve yönlendiricinizin yanındaki elektrik prizlerine takılan cihazlardır. Her bir uca bir Ethernet kablosu taktığınızda, ağ sinyali evinizdeki mevcut güç hatlarında dolaşır. Gerçek bir Ethernet bağlantısı kadar güvenilir değildir, ancak başka seçeneğiniz yoksa kullanışlı olabilir.

İLGİLİ İÇERİK
Altyapı Olmadan İnternet Bağlanır Mı?

Son olarak, çoğu yönlendiricide, aygıtları bağlamak için dört Ethernet bağlantı noktası bulunur. Daha fazla bağlanmak istiyorsanız, bir ağ anahtarı satın alabilirsiniz. Temel anahtarlar, yönlendiricinizdeki bir Ethernet bağlantı noktasına takılır ve ek Ethernet bağlantı noktaları sağlar.

Daha İyi Bağlantılar İçin Ethernet Kablolarını Kullanın

Kısacası Ethernet kabloları cihazlarınızı ağınıza Wi-Fi'den daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde bağlamanızı sağlarlar.

Ethernet kablosu her durumda uygun değildir. Akıllı telefonlar bariz bir istisnadır. Ancak, sık kullandığınız ve en iyi ağ performansını istediğiniz herhangi bir cihaz için kullanabilirsiniz. Çalışma masaüstünüz veya çevrimiçi oynadığınız bir oyun konsolu gibi cihazlarda Ethernet kablosu kullanmak büyük avantajlar.
Daha yeni Daha eski