Windows 10 Bilgisayarınızın Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Masaüstü veya Dizüstü bilgisayarınızın nasıl performans gösterdiğini görmek ve sorunları tespit etmek için bu Windows 10 sağlık raporlarını kullanabillirsiniz.

Kendi iyiliğinizle ilgilendiğiniz gibi, Windows 10 bilgisayarınıza da dikkat etmeniz önemlidir. Bilgisayarınızın sağlığını belirlemenin en iyi yolu, Windows Güvenlik ve Performans İzleyicisi tarafından oluşturulan raporları incelemektir.

İLGİLİ İÇERİK
Akıllı Telefonunuzda Ekran Koruyucu Kullanmak İçin 6 Önemli Neden

Aşağıda, eksiksiz bir bilgisayar sağlık kontrolünü nasıl bulabileceğinizi ve donanımınızın nasıl performans gösterdiğini öğrenmek ve düzeltilmesi gerekebilecek belirli sorunlar için bazı ipuçları ve çözümlerin yanı sıra nasıl kullanacağınız anlatılmaktadır.

Windows Güvenliği ile PC Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Sistem sağlığınıza hızlı ve kullanıcı dostu bir genel bakış istiyorsanız, Windows Güvenliği bunu sağlayabilir. Programı başlatmak için Windows Güvenliği için bir bilgisayarınızın arama kısmından ''Windows Güvenliği'' araması yapın.

Windows Güvenliği ekranına girdikten sonra ekranın sol tarafında yer alan sekmelerden ''Cihaz performanıs ve sistem durumu'' sekmesine tıklayın.

Windows Güvenliği, Son tarama tarihinde gösterildiği gibi arka planda düzenli aralıklarla tarama yapar, bu nedenle bunu manuel olarak çalıştırmanıza gerek yoktur.

Sağlık raporu şunları kapsar:

Depolama kapasitesi: Sisteminizde Windows güncellemesi gibi görevleri tamamlamak için yeterli disk alanı varsa.

Pil ömrü: Parlaklık ayarlarınız gibi pil ömrünüzü kısaltan herhangi bir şey varsa.

Uygulamalar ve yazılımlar: Yüklenen herhangi bir şeyin güncellenmesi gerekiyorsa veya başarısız oluyorsa.

Windows Saati hizmeti: Saatiniz senkronize değilse veya devre dışıysa, bu internet bağlantısını etkileyebilir ve başka sorunlara neden olabilir.

Bunların hepsi uygunsa, yeşil bir onay işareti ile işaretleneceklerdir. Aksi takdirde, kehribar rengi bir kontrol, belirli sorunun ne olduğunu ve nasıl düzeltileceğini (bazı durumlarda otomatik bir sorun giderici çalıştırma yeteneği ile) bulmak için tıklayabileceğinizi gösterir.

Bu sağlık raporunu her zaman çalıştırmanıza gerek yoktur. Tutarlı hatalarla karşılaşırsanız veya bilgisayarınızın yavaşladığını fark ederseniz, bunun nedeni donanımınızın arızalanması olabilir, bu nedenle sorunu belirlemek için bu raporları çalıştırmak yararlı olabilir. Unutmayın, Windows Güvenliği, genel sağlık sorunları varsa sizi aktif olarak bilgilendirecektir.
Daha yeni Daha eski