Araba Satın Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerAraba sürmeyi öğrenmek, hayatınızın çok fazla değişim yaşadığın dönemlerden biridir. Ehliyetinizi almak ve ilk arabanızı satın almak, bağımsızlığa ve artan özgürlüğe giden bir bilettir.

Birçok genç insan için bu aynı zamanda, hayatınızın birçok alanında bağımsızlık kazanmak veya deneyimlemek için büyük mali ve yaşam seçimleri yapmaya başlayacağınız, bir işçi, gezgin ve hatta ev sahibi olarak dünyaya gireceğiniz bir yaşam dönemidir. İlk olarak ne satın alırsanız alın araba, tatil veya ev kararlarınızı düşünmek için çok zaman harcamak isteyeceksiniz çünkü şimdi yaptığınız seçimler muhtemelen bir süre sizinle kalacaktır.

Muhtemelen gelecekteki eviniz veya tatilinizle ilgili kararlar verirken yardım almak için en iyi seçiminiz değil ancak "satın alınacak en iyi ilk arabayı" ararken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğine dair birkaç ipucu vererek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazıda, ilk arabanızı alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeylerden bahsedeceğiz ve satın almak için iyi bir ilk arabada aramanız gereken bazı önemli konulara değineceğiz.

1. Belirli Bir Marka veya Model Tercihiniz Var Mı?

Tipik binek otomobiller basitçe A noktasından B noktasına götürmek için tasarlanmıştır. Piyasadaki otomobiller arasında çok çeşitli farklılıklar vardır. Bir otomobil düzeni arasındaki farklarını saymak gerekirse gösterge paneli düzenleri, kontrollerin yerleşiminde ve hatta motor tasarımı ve bileşeler arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Bazı deneyimli sürücüler, kendi deneyimlerine veya kişisel tercihlerine bağlı olarak, tavsiye edilen “ilk otomobil olarak satın alınabilecek en iyi otomobil” olarak belirli bir marka ve / veya modeli tavsiye edebilir. Şu anda pek çok iyi seçenek mevcut olsa da, birçok yeni sürücü şekli veya teknik ayrıntıları gerçekten önemsemiyor ve sadece uygun fiyatlı ve güvenilir bir şey almak istiyor.

İşte ilk arabanızı alırken düşünmeniz gereken birkaç şey.

2. Manuel Mi Otomatik Mi?

Kendi arabanızı satın almayı düşündüğünüzde, muhtemelen otomatik veya manuel bir araba kullanmak isteyip istemediğiniz konusunda en azından adil bir fikre sahip olacaksınız ve her ikisini de kullanmayı deneyimlemiş olabilirsiniz. Henüz kararınızı vermediyseniz veya araba kullanmayı öğrenmeye başlamadan önce bir tane satın alıyorsanız, bu da sorun değil.

Otomatik şanzımanlı veya manuel şanzımanlı bir arabayı kullanmayı öğrenmek gibi, her iki tip araca da sahip olmanın avantajları ve dezavantajları vardır.Düz şanzımanlı bir arabayı doğrudan satın almak ve servis almak genellikle daha ucuzdur ve  aracın kaç yaşında olduğuna bağlı olarak  aynı arabanın otomatik versiyonundan daha iyi yakıt ekonomisi sağlayabilir. Aracı bir bayiden yeni satın alıyorsanız, yeni arabanızın manuel modeli size birkaç bin dolar tasarruf sağlayabilir.

İLGİLİ İÇERİK
Arabanızın Yakıt Tüketimini Azaltmanın 12 Yolu

Öte yandan otomatik araçlarda birçok insan için öğrenmesi ve sürmesi önemli ölçüde daha kolaydır ve eğer ona iyi bakarsanız, bir kılavuzdan daha sık bakıma ihtiyaç duymayacaksınız. Modern otomatik otomobiller, yakıt ekonomisi açısından da harikadır, son yıllarda tek bir benzin deposu üzerindeki menzil için genellikle rekabetçi bir şekilde eşleşen (ve bazen yenen) manuel şanzımandır.

Özet:
Manuel daha ucuzdur, ancak öğrenmesi ve sürmesi daha zordur, ancak otomatik kullanım kolay lakin daha yüksek bir fiyatlıdır.

3. Aracın Ne Kadar Dayanması Gerekiyor?

Önümüzdeki birkaç yıl içinde arabanızı yükseltmeyi düşünüyor musunuz? Yoksa bu araba önümüzdeki on yıl veya daha uzun süre sizinle mi olacak?

Arabanızın ne kadar uzun süre dayanmasına ihtiyacınız varsa, kaliteli bir araba satın almak için o kadar çok para harcayacaksınız. Şansınız yaver gidebilir ve çok iyi durumda ve ucuz olan bir ucuz araba bulabilirsiniz, ancak genellikle daha ucuz arabaların biraz daha eski olacağını, üzerinde çok daha fazla "kilometre" olduğunu ve çok daha fazla bakıma ve servis ihtiyacını bilmek gerekir.

Bugünlerde yeni bir arabanın ortalama kullanım ömrünün, dahili bileşenlerin çoğunun değiştirilmesi gerekmeden yaklaşık 12 yıl olduğu bildiriliyor, bu nedenle uzun vadeli bir şey arıyorsanız bunu aklınızda bulundurun.

Yol ömrü kısa olan ucuz araba satın alma döngüsüne kapılmamaya dikkat edin, yoksa ucuz seçeneğinizin daha pahalı ve devam eden bir yatırım haline geldiğini görebilirsiniz.

Özet:
Ucuz bir araba kısa vadede iyi olabilir, ancak servis ve bakım masrafları olabilir. Uzun vadede iyi bir araba size önceden daha pahalıya mal olur, ancak daha az sürekli bakım ve maliyet çıkarır.4. Araç Durumu

İkinci el araçlar açıkça yeni bir araçla aynı durumda olmayacaklar, ancak bakılmış ve hala içinde epeyce yol ömrü kalmış çok sayıda bakımlı araba bulabilirsiniz.

Özet:
Nispeten ucuz bir arabanın kalitesiz olması muhtemeldir, ancak otomobil değeri marka ve modelden de etkilenebilir. Bir otomobilin yeniyken fiyatının ne olduğunu öğrenin ve piyasadaki eski modeller için değerin zaman içinde nasıl değer kaybettiğini öğrenin, böylece ne bekleyeceğinizi bilirsiniz.

5. Güvenlik Derecelendirmesi

İlk otomobil olarak satın alınacak en iyi otomobil, iyi güvenlik sunan otomobildir. 1993'ten beri modern otomobiller, hem araçta bulunanlar hem de yayalar için gözlemlenen güvenlik performanslarını gösteren 5 yıldız üzerinden bir Avustralya Yeni Araba Değerlendirme Programı (ANCAP) derecelendirmesine sahiptir.

Özet:
5 yıldızlı ANCAP derecesine sahip bir araba satın almanızı öneririz. ANCAP derecelendirmesi 1993'ten beri piyasadadır ve bu derecelendirmeyi karşılayan çok çeşitli ikinci arabalar bulabilirsiniz.6. Araç Sahiplik Geçmişi

Çoğu durumda en fazla birkaç sahibi olan bir araba satın almaya bakmalısınız. Aracın önceki sahibi tarafından nasıl muamele gördüğünü bilmek sadece gönül rahatlığı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda araca her zaman iyi muamele edildiğini ve düzenli bakım yapıldığını bilmek istersiniz ve bu birçok sahibi olan bir araba için pek olası değildir.

Ayrıca, arabanın servis geçmişini görebilmeli ve araca ne sıklıkta bakım yapıldığını veya onarım için alındığını görebilmeli ve aracınızın bir sonraki rutin servisinin bitiş tarihinin ne kadar süreceğine dair bir fikir edinmelisiniz.Özet:
Aracın mülkiyet geçmişini ve herhangi bir onarım veya servis hizmetini görebilmelisiniz. Uzun ve çeşitli sahiplik ve hizmet geçmişine sahip eski bir araba, muhtemelen gençler için satın alınacak en iyi ilk araba değildir.

7. Aracı Nerede Saklayacaksınız?

Arabanızı bir garajın içinde veya bir garajın altında saklamak için yeriniz var mı yoksa yola park etmeniz mi gerekecek?Daha pahalı bir araba alırsanız, ona hiçbir şey olmamasını sağlamak için daha fazla özen göstermek isteyeceksiniz, bu nedenle onu hava veya tehlikelere maruz kalmayacağı güvenli bir yere park edeceğinizden emin olun. Arabanızı uzun süre sokakta park halinde bırakmak zorunda kalırsanız, o zaman mutlaka kapsamlı bir sigortaya sahip olmak isteyeceksiniz ki bu da dikkate alınması gereken başka bir maliyettir.

Özet:
Özellikle yeni bir araba almayı planlıyorsanız, arabanızı satın almayı taahhüt etmeden önce güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz bir yer düzenlemeye çalışmalısınız.

8. Arabayı Nasıl Ödeyeceksiniz?

Satın almayı kendiniz mi finanse edeceksiniz? Yoksa bir ebeveynden veya bankadan borç mu alıyorsunuz?

Bütçeniz, satın alabileceğiniz arabanın türünü ve kalitesini etkileyecektir ve alışverişe başlamadan önce mali durumunuzu ölçek bir öncelik olmalıdır. Otomobili satın aldıktan sonra sigorta, kayıt ve diğer devam eden ücretleri karşılamak için paraya ve arabayı çalışır durumda tutmak için benzine ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Özet:
Güvenli bir şekilde yapamadığınız sürece bir satın alma taahhüdünde bulunmayın.9. Yeni Mi Kullanılmış Mı?

Son olarak, yeni bir araba neredeyse her zaman kullanılmış bir arabadan önemli ölçüde daha iyi olacaktır, ancak maliyeti de önemli ölçüde daha yüksek olacaktır. Çok az sayıda öğrenci sürücü veya yeni bağımsız sürücü, ilk kez sürmeye başladıklarında yeni bir araba satın alabilir, çünkü satın almanın maliyet engeli çok büyüktür ve öğrenci sürücülerin çoğunluğunun kullanılmış bir arabada tek başına sürücü yolculuğuna başlaması muhtemeldir.

Özet:
Yeni bir araba satın almak bazı insanlar için ideal ve hatta geçerli bir seçenek olabilir, ancak kesinlikle satın almak için sıfır alamıyorsanız ikinci el seçeneklerine bakabilirsiniz.
Daha yeni Daha eski