Apple CarPlay Nedir?

Apple CarPlay nedir ve nasıl çalışır? İPhone'unuzu arabada güvenle kullanabilmek için Apple CarPlay'i kullanmaya nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Akıllı telefonunuzu arabada kullanmanın müzik çalmak ve navigasyon uygulamalarını kullanmak gibi birçok faydası vardır. Ancak, telefonunuzu sürüş sırasında kullanmak potansiyel olarak ölümcül dikkat dağıtıcı unsurlarla birlikte geldiğinden dikkatli olmak ve akıllı bir asistana sahip olmak önemlidir.

Bu nedenle Apple, telefonunuzun en iyi özelliklerini yolda güvenli bir şekilde sunmak için CarPlay'i sağlar. Apple CarPlay'in nasıl çalıştığına ve nasıl kullanılacağına bakalım, böylece özellikten en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Apple CarPlay Nedir?

CarPlay , iPhone'unuzu arabanıza bağlamanıza ve bilgi-eğlence sisteminde basitleştirilmiş bir iOS benzeri arayüz görüntülemenize izin veren Apple standardıdır. Bu, aracınızda kullanmak için belirli uygulamalara erişmenizi sağlar. CarPlay, Siri'yi iyi kullanır ve gözlerinizi yoldan ayırmadan komut vermenize ve medyayı dinlemenize olanak tanır.

Çoğu modern arabada zaten bir şekilde "akıllı" bir arayüz bulunurken, bunlar genellikle oldukça korkunçtur. Genellikle karmaşıktırlar, kötü sesli asistanları vardır ve telefonunuzdaki uygulamaları kolayca kullanmanıza izin vermezler. CarPlay, onu destekleyen her araçta tutarlıdır ve iPhone kullanıcıları için tanıdık bir arayüz sağlar.

CarPlay, üreticinizin stok sisteminin yerini almaz; istediğiniz zaman bir dokunuşla geri dönebilirsiniz. Ve Android Auto'nun aksine, CarPlay'i telefonunuzun ekranında kullanamazsınız. Yalnızca uyumlu bir araba veya stereo ünitesiyle çalışır.

Apple CarPlay Nasıl Çalışır?

Apple CarPlay ile iPhone'unuzda desteklenen uygulamalar için basitleştirilmiş işlevselliğe erişebilirsiniz. Telefonunuzdan arabanızın stereosuna müzik çalmak  ve cihazınıza doğrudan erişmek için başka seçenekleriniz olsa da, bazı dezavantajları da vardır.

Tüm uygulamalarınızdan gelen bildirimler yoldayken dikkatinizi dağıtabilir. Ayrıca, çoğu uygulamanın küçük ekran öğeleri, sürüş sırasında hızlı etkileşim için uygun değildir.

Bunun yerine CarPlay, Siri ile gezinmeyi, mesajlara yanıt vermeyi, müzik dinlemeyi ve bilgi almayı kolaylaştırır. Bu, büyük simgeler ve sesli komutlar sayesinde daha kolaydır.

Apple CarPlay İçin Bir Uygulamaya İhtiyacım Var mı?

CarPlay'i kullanmak için özel bir uygulamaya ihtiyacınız yok. Desteklenen bir cihazınız olduğu sürece, işlevsellik iPhone'unuzda yerleşiktir. Telefonunuzu uyumlu bir araca veya stereoya bağlayarak kullanabilirsiniz.

Apple CarPlay Uygulamaları

CarPlay; Telefon, Mesajlar, Müzik ve Haritalar dahil olmak üzere iOS'ta yerleşik olan birçok uygulamayla çalışır. Ayrıca iHeart Radio, WhatsApp, Spotify ve Audible gibi çeşitli üçüncü taraf uygulamalarla da çalışır.   

Uyumlu bir müzik akışı aboneliği kullanarak, hızlı bir Siri komutuyla istediğiniz herhangi bir şarkıyı çalabilirsiniz. CarPlay, sesli kitapları ve podcast'leri de destekler.

Apple, iOS 12 ve sonraki sürümleri ile CarPlay'de üçüncü taraf navigasyon uygulamalarını kullanmanıza izin verir. Bu nedenle, Apple Maps hayranı değilseniz Google Maps veya Waze'i deneyebilirsiniz.

Genel olarak Apple, CarPlay ile çalışan uygulamalar konusunda Google'ın Android Auto uygulamalarında olduğundan daha seçicidir. Bu nedenle, iPhone'unuzdaki çoğu uygulamanın CarPlay ile çalışmadığını göreceksiniz. Onlar için CarPlay desteğini görmek istiyorsanız favorilerinizin geliştiricisiyle iletişime geçin.

Apple CarPlay Nasıl Kullanılır?

İOS 13 ve sonraki sürümlerde, ilk olarak mevcut haritayı, ses kontrollerini ve ziyaret edilecek yerler için Siri Önerilerini gösteren yeni Kontrol Paneli ekranını göreceksiniz. Eski sürümlerde, hemen iOS'a benzer bir dizi uygulama simgesi göreceksiniz.

Kontrol Panelinden CarPlay uygulamalarınıza geçmek için sağdan sola kaydırın. Her sayfada sekiz uygulama gösterilir, bu nedenle daha fazla yüklediyseniz geri kalanını görmek için tekrar kaydırın.

Sol kenar çubuğu, mevcut kablosuz sinyalinizi ve saatin yanı sıra en son kullandığınız üç uygulamanın hızlı kısayollarını gösterir. Bu her zaman en son navigasyon uygulamanızı, ardından en son medya uygulamanızı ve son olarak Telefon, Mesajlar ve Ayarlar gibi diğer uygulamaları gösterir.

Bunun altında Gösterge Tablosu düğmesi bulunur; Mevcut uygulamanızdan Gösterge Tablosuna dönmek için buna dokunun. Zaten Kontrol Paneli ekranındaysanız bu, bunun yerine uygulama listenizi gösterecektir. Daha eski CarPlay sürümlerinde, bunun yerine sanal bir Ana Sayfa düğmesi olarak görünür.

Ekranınızda göz atmak için bir uygulamaya dokunun. Çoğu uygulama CarPlay'de tam işlevsellik sunmaz. Örneğin, Mesajlar'ı açtıktan sonra, son mesajların sesli olarak okunmasını duymak için bir sohbete dokunabilirsiniz. Güvenlik için cevabınızı dikte etmeniz gerekecek. Arabanız vitesteyse bazı uygulamalar daha fazla işlevi devre dışı bırakır.

Arabanızın varsayılan sistemine dönmek için CarPlay'in uygulama listesindeki simgesine dokunun. Araç üreticinize bağlı olarak, radyo istasyonlarını, klima kontrolünü veya arabanızın yerleşik kontrol panelinin diğer özelliklerini özel bir CarPlay uygulaması aracılığıyla yönetebilirsiniz. Ancak, bu tüm arabalar için geçerli değildir, bu nedenle bu işlevleri gerçekleştirmek için CarPlay'den ayrılmanız gerekebilir.

Hangi Arabalar Apple CarPlay ile Uyumludur?

Hemen hemen her otomotiv üreticisi, bazı araçlarında CarPlay'i sunar. Standart gelse de, diğer durumlarda bir yükseltme seçeneğidir. CarPlay'i çoğunlukla 2016 ve daha yeni araçlarda bulabilirsiniz.

Arabanız CarPlay'i desteklemiyorsa, bu özelliği içeren bir satış sonrası ana ünite satın alabilirsiniz. Bunlar genellikle pahalıdır ve yüklemek için biraz çalışma gerektirir, bu nedenle herkes için harika bir seçenek değildir.
Daha yeni Daha eski