Android 12 Sızıntısı: Yeni Tasarım Değişiklikleri Ortaya Çıktı

Google, bu yıl Şubat ayında Android 12'yi duyurdu. Ancak bu yalnızca işletim sisteminin geliştirici ön izlemesiydi. Google'ın Android 12 hakkında daha fazla ayrıntı paylaşması ve 18 Mayıs'ta başlaması planlanan Google I/O'da ana özellikleri paylaşması bekleniyor.

Android 12 ile birlikte Widget'lar ve bildirimler tam bir görsel bakımdan geçiyor. Jon Prosser adlı bir youtuber, Android 12'nin herkese açık sürümünün bir parçası olacak bazı önemli değişikliklere bir göz attı.

Android 12'de Yeni Tasarımlar Geliyor

Android 12, Google'ın işletim sisteminin birçok önemli yönünü yeniden tasarlamasıyla birlikte büyük bir görsel revizyona sahip olacak. Android'deki widget deneyimi yıllardır iyileştirilmemişti.

Android 12 ile Google bunları değiştirmek istiyor. Yeniden tasarlanan widget'lar modern ve daha şık görünecek ve aynı zamanda gelişmiş işlevsellik sunması bekleniyor. Daha büyük ve yuvarlak döşemelere sahip yeni bir Hızlı Ayarlar paneli de var.

Ayrıca, yeniden tasarlanmış bildirimlerin, dağınıklığını azaltmak için aynı uygulamadan birden fazla bildirimi yığmasıyla bildirim deneyimi de iyileştirildi.

YouTuber ayrıca, işletim sisteminin tüm değişikliklerine hızlı bir genel bakış sağlayan sızdırılan Android 12 tanıtım videosunu da paylaştı. Google'ın durum çubuğunda okunmamış bildirim simgelerini görüntüleme şeklini değiştireceği görünüyor.

Kilit ekranında da bazı değişiklikler var. Diğer değişiklikler arasında yeniden tasarlanmış bir klavye, yeni sistem animasyonları ve daha yuvarlak kullanıcı arabirimi öğeleri bulunuyor. Android 12'nin, yeni bir tema seçeneği içerdiği de söyleniyor.

Tanıtım videosuna göre Google'ın iyileştirmeye odaklanmış olduğu görünüyor.

Güncelleme Ayrıca Gizliliğe Odaklanacak

Android 12 ayrıca yeni ve geliştirilmiş gizlilik özellikleriyle gelecek. Bu yeni özellikler, Apple'ın iOS 14'te çıkardığına benzer pano erişim istemlerini, geliştirilmiş bir konum izni kutusunu, kullanıcının yalnızca belirli bildirim türlerine erişim izni verebilmesini ve daha fazlasını içerir.

Google kısa süre önce Play Store için de bazı önemli gizlilik değişikliklerini duyurdu. Uygulamalar için gizlilikleri geliştiriyor. Ayrıca geliştiricilerden, yanıltıcı uygulama başlıkları koymamalarını ve grafiklerle mağazada spam göndermeyi bırakmalarını istedi.

Android 12 Yakın Zamanda Tanıtılacak

Yaklaşan Android 12 güncellemesiyle Google, işletim sisteminin büyük bir görsel revizyonunu sunarak ve bu süreçte Android güncellemelerini bir kez daha heyecan verici hale getirerek değişiklikler yapıyor.

Google, 18 Mayıs'ta başlaması planlanan geliştirici konferansı Google I/O'da Android 12 hakkında daha fazla ayrıntı sağlayacak ve beta programını başlatacak.
Daha yeni Daha eski