Televizyon Alırken Yapılan HatalarYeni nesil konsollar ve bol miktarlarda ultra yüksek çözünürlüklü HDR destekli televizyonların altın cağını yaşıyoruz. Televizyon almak için çok fazla çeşit var lakin yapılan hatalarda çeşite göre artış gösteriyor.

1.Hata: Mağaza Örneklerine Göre Bir Televizyon Seçmek

Bu hatanın birinci sırada olmasının sebebi en çok yapılmasıdır. Dikkate alınması gereken nokta, bazı Televizyon üreticisinin mağazalara gönderdigi demolar üreticilere özgün olmasıdır. Örnek vermek gerekirse çoğu televizyon üreticisi  kendi görsellerini televizyonlara yüklerler ve bu görseller üreticilere özel olduğu için televizyonun kalitesi yüksek gibi gösterir.

Yeni olan bir televizyon kullanıldığına o televizyonun görüntü kalitesi normalin üstünde gözükecektir. Bu o cihazın ledlerinin kullanılmamış olmasıdır. Bu ledler ilerleyen süreçte yıpranmaya bağlı olarak renk solması yapıcaktır.


Oyun için bir televizyon alıyorsanız, hata yapma riski iki katına çıkar. Mağazalarda kullanılan görüntüler, bir konsol veya bilgisayara bağlı olmadan aktarıldığı için geçikme olduğunu anlayamayız.

Televizyon almak için gittiğiniz mağaza veya televizyonu izlediğiniz alanın sizin kullanıcağınız alana göre ölçülerini göz kestirmeniz gerekir. Örneğin büyük bir mağazada televizyon izlerken 50 inc bir televizyon size orda küçük ekran boyutu olarak gelirken bu televizyon evinize geldiğinizde küçük metrekare bir odaya kurduğunuzda çok büyük gelebilir.

Televizyonun kaplayacağı alan ve genel ölçülerine bakarak kullanıcağınız ortama uygun olup olmadığına dikkat edin.

2.Hata: Bir Satış Danışmanını Dinleyerek Televizyon Seçmek

Büyük zincir mağazalarının neredeyse tamamı tarafsız olarak tüketiciyi korumak yerine şirket kazançlarını arttırmak amaçıyla satış danışmanı çalışanlarına özel eğitimler verirler. Bu eğitimler siz istemeseniz veya ihtiyaçınız olmasa bile o televizyonu satmak amaçıyla size yardımcı olmak isterler.

Mağazadaki satış danışmanları size yardımcı oldukları konularda üst düzey bilgi sahibi kişiler değillerdir. Çoğunlukla asgari ücret veya asgari ücretin üzerine prim mantığı ile çalışan emekçilerdir. Az paraya uzun saatler çalışan satış danışmanları bu işi isteyerek tutku ile degil, zorunluluk ile yaparlar. Bu nedenle perakende sektöründe çalışan bir emektar çoğunlukla çıkarları için prim kazanacak ürünlere yönlendirir.

Mağaza personelleri çoğunlukla sizleri bir marka üzerinden durmasını ve o ürünü almanızı tavsiye eder çünkü yöneticileri verdiği talimatlarda o markanın satışının artmasını ister. Size yardım etmesinin ardında aslında menfaatler söz konusu olabilir.Marka temsilcileri olan mağazalarda ise adı üstünde marka temsilcileri olarak orda bulunurlar. Siz bir televizyon hakkında bilgi almak istediğinizde eğer sorduğunuz marka onların ilgilendiği ve satış yapmak zorunda oldukları bir modelse yardımcı olmaktan çekinerek, size kendi ürünlerini tavsiye etmeye çalışırlar. 

Gerçekten tarafsız bir televizyon seçmek için yardım almak istiyorsanız, taraflı olduğunu düşünmediğiniz gazeteciler, elektronik sektöründen deneyim sahibi ve sözü geçen elektronik sektör hakimleri ve uzmanlardan destek alabilirsiniz.

3.Hata: Fiyat Artıkça Kalitesi Artar Düşüncesi

En uygun bütçeli tüm televizyonlar diğer televizyonlardan daha kalitesizdir mantığı kesinlikle yanlıştır. Buna şu şekilde örnek verebiliriz. Piyasaya yeni giren bir televizyon markası aslında bilindik ve çok satan bir televizyon markasınndan daha kaliteli bir model üretebilir ve o ürettiği modeli diğer markalardaki televizyonların fiyatlarına göre daha uygun piyasaya sunabilir. Bu o markanın kötü anlamına geldiğini göstermez. Marka yapmak ve piyasada yer sahibi olmak amaçıyla bu girişimde bulunabilirler. 

Özetle alıcağınız cihazın markasına değil, kalitesine ve o cihazın size ne kadar imkan sunduğuna bakarak tercih etmelisiniz.

4.Hata: Ses Sistemini Hesaba Katmamak

Televizyonlar her yıl daha teknolojik hale geliyor. Çerçeveler küçülüyor ve inceliyor. Bu incelme ve küçülmeden hoparlörler nasibini almaya başladı. Çerçeve küçültmek için daha küçük bir hoparlör takılıyor ve bu hoparlörler istenen ses kalitesini vermiyor.

Bu nedenle artık bir televizyon bakarken insanlar soundbar tercih etmek zorunda kalıyor. Sizde eğer kaliteli bir ses sistemine sahip bir televizyon istiyorsanız bu konuda üreticilerin sunduğu ses desibel ölçümlerinden yüksek not almış bir televizyon seçebilirsiniz. Aksinde eğer alacağınız televizyonun ses kalitesi düşük ise televizyon ile birlikte soundbar almak zorunda kalabilirsiniz ve bu sizin bütçenize artı bir masraf olarak yansayacaktır.


5.Hata: Akıllı Televizyon Almamak

Adı üstünde Akıllı televizyon olarak adlandırılıyor. Akıllı televizyonlar sizin yerinize yapılması gereken işlemleri yapan ve günümüzde bir çok araçı içinde barındıran televizyonlardır.

Örnek vermek gerekirse internete bağlanmayan, televizyon kanalları dışında işlem yapmanıza izin veremeyen bir televizyon almak o televizyonu sadece televizyon kanallarını kullanmak için aldınız anlamına gelir. Televizyondaki kanallardan sıkıldığınızda internettten video izleyemeyebilirsiniz ve bunun gibi bir çok extralardan yoksun kalırsınız. O nedenle bir televizyon alırken akıllı sistem almak en doğru karardır.

Mükemmel Televizyona Ulaşmak

Artık bir televizyon almak istediğinizde yapılan en başlıca hataların farkına vardınız. Bu makalemizde sizin için televizyon alırken yapılan hataları derledik. 

Eğer bir televizyon almak istiyorsanız Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler konumuzu inceleyebilirsiniz.
Daha yeni Daha eski