PC Oyunlarında Pencereli Moda Nasıl Hızlı Bir Şekilde Geçiş Yapılır?


Windows PC oyunlarında genellikle oyunu nasıl oynamak istediğinizi (tam ekran modu/pencere modu)  oyunun ayarlarından seçebilir veya değiştirebilirsiniz. Bunu yapabilmek için illaki oyun ayarlarına göz atmanıza gerek yoktur. Klavye kısayolu  sayesinde oyunlarda tam ekran modu ve pencere modu arasında geçiş yapabilirsiniz.

Tam ekranda oyun oynarken pencereli moda geçiş yapmak için Alt + Enter tuşlarına basabilirsiniz. Pencereli moddan çıkış yapıp tekrardan tam ekran moduna geçiş yapmak için yeniden bu kısayolu kullanabilirsiniz.

Bu kısayol genellikle çoğu oyunda çalışmasına rağmen her PC oyununda çalışmayabilir. Bu özelliğin desteklenip desteklenmediği tamamen oyunun yapımcısına bağlıdır. Günümüzdeki tüm modern PC oyunlarının büyük çoğunluğunda çalışmaktadır.

Bu kısayol şu anda oynamış olduğunuz oyunda desteklenmiyorsa, hangi modda oynayacağınızı seçmek için sadece bir yolunuz var. Oynadığınız PC oyununun ayarlar bölümüne giderek grafik ayarlarını açmanız ve bu alandan oyunu hangi modda oynamak istediğinizi seçmeniz gerekiyor.

Bu klavye kısayolunu, oyun olmayan bazı uygulamalarda da kullanabilirsiniz. Örnek olarak Komut İstemi'nde tam ekran modu ve pencere modu arasında geçiş yapabilmek için Alt + Enter tuşlarını kullanabilirsiniz. 

Bu kısayol tabiki de oyunlarda çalışmaktadır. Diğer bir çok masaüstü uygulamasında pencereli mod ve tam ekran arasında geçiş yapmak için F11 tuşu kullanılmaktadır.
Daha yeni Daha eski