GG Ne Demek? Oyunlarda GG Neden Kullanılır? Ne Anlama Gelir?


Çok fazla rekabetçi video oyunu oynamıyorsanız, "GG" ifadesini ilk kez sosyal medyadan ya da bir oyuncu arkadaşınızdan duymuş olabilirsiniz. GG'nin ne anlama geldiğini ve nasıl kullanılması gerektiğini bu konumuzdan öğrenebilirsiniz.

"Good Game"

GG, "good game" anlamına gelir. Türkçe olarak ise "iyi oyun" anlamına gelmektedir. Çok oyunculu rekabetçi oyunlarda GG, bir centilmenlik işareti ve rakiplerinize karşı savaşırken eğlendiğinizin bir kabulü olarak kullanılır. Çoğu oyuncu için, her maçın sonunda sohbete GG yazmak standart bir duruma gelmiştir. Canlı bir spor karşılaşmasının sonunda el sıkışma veya sarılmaya benzetebilirsiniz.

GG ifadesinin kullanımı 90'ların sonlarından 2000'lerin başına kadar devam ediyor ve halen kullanılıyor. Çevrimiçi çok oyunculu rekabetçi oyunlar olan Quake ve StarCraft gibi oyunlarda popülerlik kazandı ve internet dilinde şekillenmeye başladı. Maç sonunda rakiplerinize GG ifadesini söylemek artık bu oyunlarda uygun görgü kurallarının bir parçası haline geldi.

Bunlara bağlı olarak, GG her zaman olumlu bir şekilde kullanılmaz. GG'yi erken kullanırsanız kötü bir davranış olarak kabul edilir. Örnek olarak, maçı kazanmadan önce GG mesajını göndermeniz yani maçın sonucundan fazla emin olmak kabalıktır. Sonunda kaybederseniz ise sizin için özellikle utanç verici bir durumdur. Maç gerçekten bitmeden GG yazmaktan kaçının.

GGWP ve Diğer Varyasyonlar

GG dışında kullanılabilecek birkaç GG çeşidi daha vardır. Bunlardan birisi Türkçe karşılığı "iyi oyun, iyi oynanan" anlamına gelen GGWP'dir. Bunu genellikle rakibin maç sırasında iyi bir iş çıkarması durumunda, özellikle de oyunu sonradan kazanmayı başardıkları anlamında söylenir. Bir diğer ifade ise, maçın sonu yerine maçın başında söylenen GLHF'dir. Türkçe olarak iyi şanslar, iyi eğlenceler anlamına gelmektedir.

GG'nin bir başka çeşidi de Türkçe olarak "iyi oyun, kolaydı" anlamına gelen GGEZ'dir. Üstün bir oyun performansından sonra kazanan taraftaki bir oyuncu tarafından aşağılayıcı bir şekilde kullanılabilir. Ancak, bu kötü bir davranış olarak kabul edilir.

GG'yi Gerçek Hayatta Kullanma

Diğer birçok popüler internet kısaltması gibi, GG'de gerçek hayatta kullanıma baaşlandı. Video oyunları dışındaki konuşmalarda yaygın olarak kullanılır. Gerçek hayatta genellikle yabancılar tarafından kullanır. Örnek olarak, siz ve bir arkadaşınız bir spor maçı oynadınız, maç sonunda GG diyebilirsiniz. 

Hem GGEZ hem de GGWP, rekabetçi olmayan anlamlarda da kullanılabilir. Bir şey beklenenden daha kolay gerçekleşirse GGEZ diyebilirsiniz. Örnek olarak, çok çalışmadan sınavda başarılı olursanız söyleyebilirsiniz. GGWP ise, iyi yapılmış bir işte birini övmek için kullanılabilir.

GG Nasıl Kullanılır?

Çevrimiçi rekabetçi bir video oyunu oynuyorsanız, GG demek, oyunu iyi bir şekilde sonlandırmanın kibar ve kolay bir yoludur. Bu ifadeyi gerçek hayatta da çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi video oyunlarda GG'yi kullanmaya örnek bir cümle; "Ne maçtı ama, GG."
Daha yeni Daha eski