Arabanızın Yakıt Tüketimini Azaltmanın 12 Yolu


Yakıt fiyatları 2020 yılına oranla 2021 yılında yüksek oktanlı benzin için yüzde 40'tan fazla arttı, bu da birçoğunu benzinli araç kullanıcısının dizel araçlara yönlenmesine veya gazlı sisteme geçmesine sebep oldu. 

Yakıt tüketimini azaltmanın ve son enflasyonun etkisini azaltmanın yollarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

1- Karayolu üzerindeyken camları kapatın:
Arabanın camları açıkken aracın hava direnci kuvvetlidir. Yani saatte 80 kilometre hızı aştığınızda camları kapatın; bu, araç dinamiklerini ve havaya karşı direnci iyileştirir ve yakıt tüketimini yüzde 4 ila 5 oranında azaltır.2- Hava filtresini değiştirin:
Çoğu otomobil üreticisi, hava filtresinin her 20.000 kilometrede bir değiştirilmesini önermektedir. Bunu yapmak, motora temiz havanın girmesine izin vererek yanma verimliliğini artırmaya yardımcı olur.
Kirli hava filtreleri motora kir ve toz girerek daha yüksek yakıt tüketimine neden olur. Eski filtrelerin değiştirilmesi yakıt tüketimini yaklaşık yüzde 3 artırır.

3- Arabadaki ağırlığı azaltın:
Bagaj ve torpido gözündeki tüm gereksiz eşyalardan kurtulun; Aracın ağırlığına eklenen her 40 kg, yüzde 1 ekstra yakıt tüketimi ile sonuçlanır.

4- Birinci ve ikinci viteslerde uzun sürelerden kaçının:
İmkansız görünüyor, ancak çok uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınmaya çalışın. Birinci ve ikinci vites hızlarında manuel şanzımanlı araçların tükettiği yakıt miktarı, üçüncü ve dördüncü hızlara göre yaklaşık yüzde 20, beşinci vitesteyken yüzde 35 daha fazladır.

5- Klimayı kapatın:
Hızınız saatte 80 kilometrenin altındaysa, arabanın klimasını kapatın veya en azından 'düşük' konuma getirin.6- Lastik basıncını koruyun:
Araç kılavuzunu kontrol edin ve lastiklerinizi optimum basınca ayarlayın. Kontrolsüz lastik basıncı yüzde 5 ekstra yakıt tüketimine neden olabilir.

7- Bujileri kontrol edin:
Gerektiğinde bujileri değiştirin; arabanın kıvılcımının güvenliğini sağlamak, yanma verimliliğini artırır ve yakıt tüketimini yüzde 1 oranında azaltır.

8- Frenlemeyi azaltın:
Frene basmayı azaltmaya ve sabit bir hızlanma oranını korumaya çalışın, gaz pedalına aşırı basınç uygulamaktan kaçının.
Durmadan hızlanma moduna geçmek büyük miktarda yakıt tüketir. Hareketteki ani değişiklik, arabanın daha fazla yakıt yakmasına neden olur.

9- Yakıt deposu kapağını kapatın:
Benzin uçucu bir sıvıdır ve kolayca buharlaşır; yakıt deposu sıkıca kapatıldığından emin olun.10- Otoyollarda hız sabitleyici kullanın:
Otomatik şanzımanlı bir araba kullanıyorsanız, otoyollarda hız sabitleyici (diğer adıyla hız kontrolü) seçeneğini kullanın. Bu hız dengesi sağlar, bu da aracın hızlanmasının fazladan yakıt tüketimine yol açmayacağı anlamına gelir.

11- Arabanızı ısıtmayı bırakın:
Yakıt enjeksiyon sistemine güvenen modern araçlarda, arabanın motorunun ısıtılmasına gerek yoktur. Bu  işlem genellikle soğuk aylarda yapılır. Motoru ısıtmak, ne kadar süre bıraktığınıza bağlı olarak iyi miktarda yakıt israfına neden olur. Motoru çalıştırdıktan sonra sürüşe başlamadan önce sadece 30 saniye beklemeniz gerekir.

12- Arabanızı yalnızca gerektiğinde kullanın:
Son olarak, yakıt tüketiminizi azaltmanın en iyi yolu, gerektiğinde araç kullanmaktır.. Varış noktanız yürüme mesafesindeyse, yürüyün. Senin için biraz fazla mı uzak? Oraya bisikletle gidin. İşe gidiyorsanız yakınlarda yaşayan bir iş arkadaşınızla araba paylaşımı yapın. Bu hem paradan tasarruf etmenizi sağlar hem de sağlığınızı iyileştirir.

Aracınız yoksa araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenler konumuzu alttaki linkten ulaşarak inceleyebilirsiniz.
Daha yeni Daha eski