Apple iCloud Nedir ve Hangi Bilgileri Yedekler?


iCloud, bulut senkronizasyon özelliği için Apple'daki genel terimidir. Temel olarak, Apple'ın sunucuları ile yedeklenen veya senkronize edilen her şey iCloud'un bir parçası olarak kabul edilir. Bu konumuzda sizlere iCloud'un tam olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığından bahsedeceğiz.

iCloud Nedir?

iCloud, tüm bulut tabanlı hizmetleri için Apple'daki adıdır. iCloud postalardan, takvimlerden, iPhone'umu Bul'dan, iCloud Fotoğrafları'na ve Apple Music Kitaplığı'na kadar bir çok uygulamaya uzanıyor.

Cihazınızdaki iCloud.com'u ziyaret ederek ve bulutla senkronize edilmiş tüm verilerinizi tek bir yerde görebilmek için Apple hesabınızla oturum açabilirsiniz.

iCloud'un amacı, verileri ve önemli bilgileri Apple'ın sunucularında güvenli bir şekilde depolamaktır. Tüm verileriniz güvenli bir şekilde yedeklenir ve tüm cihazlarınız arasında senkronize edilir.

Apple cihazınızı kaybederseniz, tüm bilgileriniz iCloud'a kaydedilir. Daha sonra bu verileri geri yüklemek için iCloud.com'a gidebilir veya tüm bu verileri yeni Apple cihazınızda otomatik olarak geri yüklemek için Apple Kimliğinizle iCloud'a giriş yapabilirsiniz.

iCloud hakkındaki kısaca ve temel olarak tüm bilgiler bunlardan oluşuyor. Şimdi ise iCloud'un neleri yedeklediğine göz atalım.


iCloud Hangi Bilgileri Yedekler?

İPhone, iPad veya Mac cihazınızdan iCloud'un yedekleyebileceği ve sunucularıyla eş zamanlı olarak depoladığı tüm özellikler:

Kişiler: Varsayılan Kişiler hesabı olarak iCloud hesabınızı kullanıyorsanız, tüm kişilerinizi iCloud sunucuları ile eşitleyecektir.

Takvim: iCloud hesabınızı kullanarak gerçekleştirdiğiniz tüm takvim randevuları iCloud sunucularında depolanacaktır.

Notlar: Tüm cihazlarınızda Apple Notes uygulamasındaki tüm notlar eş zamanlanır ve iCloud'a kaydedilir. Bunlara iCloud.com'dan da erişebilirsiniz.

iWork Uygulamaları: Sayfalar ve Notlar uygulamasında sahip olduğunuz tüm veriler iCloud'a yüklenecek ve saklanacaktır; bu, iPhone veya iPad'inizi kaybetseniz bile tüm belgelerinizin güvende olacağı anlamına gelir.

Fotoğraflar: iCloud Fotoğrafları özelliğini Ayarlar> Fotoğraflar'dan etkinleştirdiyseniz, Tüm fotoğraflarınız yüklenecek ve iCloud'a yedeklenecektir. Bu fotoğrafların kaydedilebilmesi için gerekli depolama alanına sahip olmanız gereklidir.

Müzik: Apple Music Kitaplığını etkinleştirdiyseniz, müzik koleksiyonunuz senkronize edilecek ve iCloud sunucularına yüklenecek ve tüm cihazlarınızda kullanılabilecektir.

iCloud Drive: iCloud Drive'da depolanan tüm dosyalar ve klasörler otomatik olarak iCloud sunucuları ile eş zamanlanır. İPhone'unuzu veya iPad'inizi kaybetseniz bile, bu dosyalar güvende olacaktır 

Uygulama Verileri: Etkinleştirirseniz, Apple belirli uygulamalar için uygulama verilerini yedekler. İPhone veya iPad'inizi bir iCloud yedeklemesinden geri yüklediğinizde, uygulama verileriyle birlikte uygulama da geri yüklenir.

Cihaz ve Aygıt Ayarları: Eğer varsa iCloud Yedekleme (Ayarlar> Profil> iCloud> iCloud Yedekleme), tüm temel bağlantılı hesapları, Ana Ekranınızı, cihaz ayarlarını, iMessage gibi verilerinizi ve daha fazlası iCloud yüklenecektir. İPhone veya iPad'inizi iCloud kullanarak geri yüklediğinizde tüm bu veriler tekrar indirilebilir.

Satın Alma Geçmişi: iCloud, App Store ve iTunes Store'dan yaptığınız tüm satın alma işlemlerinin listesini de tutar, böylece istediğiniz zaman bir uygulamayı, kitabı, filmi, müziği veya TV şovunu yeniden indirebilirsiniz.

Apple Watch Yedeklemeleri: iPhone'unuz için iCloud yedeklemesi etkinse, Apple Watch'unuzu da otomatik olarak yedekler.

Mesajlar: iCloud, iMessage, SMS ve MMS mesajları dahil Mesajlar uygulamasındaki içeriği yedekler.

Sesli Notlar: Sesli Notlar uygulamasındaki tüm kayıtlar da iCloud'da saklanır.

Yer İşaretleri: Safari'deki tüm yer işaretleri iCloud'a yedeklenir ve tüm cihazlarınız arasında senkronize edilir.

Sağlık Verileri: Apple artık iPhone'unuzdaki tüm sağlık verilerini de güvenli bir şekilde yedekler. Bu, bir iPhone'u kaybetseniz bile, antrenmanlar ve vücut ölçüleri gibi yıllarca süren sağlık izleme verilerini kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.


Bunlar, iCloud'un yedekleyebileceği tüm özelliklerdir. Ancak iCloud hesabınızın özel kurulumu farklı olacaktır. İCloud hesabınızın yedeklediği tüm verileri görmek için iPhone veya iPad cihazınızda "Ayarlar" uygulamasını açın, en üstten profilinizi seçin ve ardından "iCloud" bölümüne gidin.

Burada, etkinleştirilen tüm özellikleri görmek için ekranı kaydırın. Ayrıca buradan belirli uygulamalar için uygulama verilerinin yedeklemesini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

İCloud saklama alanınız tükeniyorsa, iCloud'da "Saklama Alanını Yönet" bölümüne gidin. Burada, daha fazla depolama alanına sahip aylık bir plana yükseltebilir ve daha fazla depolama alanına sahip olabilirsiniz.
Daha yeni Daha eski