Youtube Shorts Nedir? Youtube Kısa Videolar Hakkındaki Tüm Bilgiler


Youtube'a yüklenen içerikler yıllar içinde çok fazla değişti ve değişmeye devam ediyor. Kısa kliplerden, uzun ve yüksek düzeyde üretilmiş profesyonel videolara kadar bir çok içerik yer alıyor. Shorts yani kısa videolar Youtube için artık içerik üretmenin yeni bir yolu. Fakat bu sefer sosyal ağ benzeri yapıya sahip olan kısa videolardan oluşuyor.

Youtube Shorts Nedir?

Youtube içerik üretmenin temel yöntemi, bir kamera ile çekim yaptıktan sonra videoyu yayınlamadan önce videoyu düzenlemektedir. Doğrudan akıllı telefonunuzdaki Youtube uygulamasıyla kayıt yapıp yüklemek mümkün olsa da bu sonradan düşünülmüştür.

Youtube Shorts aslında Tiktok ve İnstagram Reels'e karşı Google'ın verdiği cevaptır. Burada amaç, Youtube Uygulamasından kolay ve hızlı bir şekilde 15 saniyelik videolar oluşturabilmektir. Aynı Tiktok ve İnstagram Reels'te olduğu gibi kliplere metin ve müzik ekleyebilir, klipleri bir araya getirebilir, oynatma hızını ayarlayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Dizüstünü bilgisayarınızda ve TV'nizde normal bir Youtube videosu izleyebilirken, Youtube Shorts'ta tamamen farklı bir izleme deneyimi vardır. Tiktok, İnstagram Reels gibi platformlarda olduğu gibi Shorts mobil cihazınızda dikey yönde görüntülenmek için tasarlanmıştır.

Kısacası Yotube Shorts yani Youtube Kısa Videolar, mobil cihazlarda oluşturulabilen ve mobil cihazlarda görüntülenmesi amaçlanan 15 saniyelik videolardır.

Youtube Shorts Nasıl İzlenir?

Youtube Shorts Android ve iPhone için Youtube mobil uygulamasında Ana sayfa sekmesinde Shorts olarak kendi bölümüne sahiptir. Youtube Shorts şu an beta sürümündedir ve Shorts yazısının yanında belirtilmektedir. Betada olduğu için henüz göremeyebilirsiniz ve yeri tam sürüme geçtiğinde değişebilir.

Shorts izleme deneyimi, normal Youtube videolarından oldukça farklıdır. Çok kısa olduğunda bir seferde birden çok Shorts videosu izleyebilirsiniz. Bir Shorts videosu açtığınızda, videolar birbiri ardına oynamaya devam eder. Diğer videoya geçmek için dikey olarak hızlıca kaydırabilirsiniz.
Daha yeni Daha eski