Güç Kaynağı (PSU) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Güç kaynakları bilgisayarın çalışması için en kritik parçadır. Bilgisayarınızın tüm birleşenlerine güç sağlar ve kötü veya hatalı olan tüm akımları engeller. Eğer bir bilgisayar toplamak yada almak istiyorsanız güç kaynağı alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizin için sıraladık.

PSU Bilgisayarın Altyapısını Oluşturan Parçasıdır

Bir ışığı yaktığımızda, bir musluğu açtığımızda veya bir caddede yürürken çoğu zaman tüm bunların olmasına olanak sağlayan harika altyapıyı düşünmeyiz. Ama birisi bunu düşünmek için zaman ayırmamış olsaydı, işleyiş o kadar harika olmazdı.

Bir bilgisayar içinde durum aynıdır. Bir CPU'nun kaç çekirdek kullandığını veya PSU ne kadar enerji harcadığını dikkate almayız. Ama yüksek değerlere sahip çekirdekli bir CPU ve watt değeri yüksek PSU olmasını isteriz.


Alacağınız veya kullandığınız PSU yeterli güç almazsa PSU arızalanırsa, ortaya çıkabilecek birkaç sorun var. Bunlara örnek olarak bilgisayarınız önyükleme yapmayabilir, tüm sisteme yeterli enerji sağlayamayabilir ve yetersiz geldiği için bilgisayarınız kapanabilir. PSU güç değerleri dengeli olmadığında kullandığınız donanımların arıza çıkarması, kullanılamaz duruma gelmesi mümkündür.

Puanlara Dikkat Edin

PSU almaya niyetlendiğinizde az araştırma yaptığınızda kutularında veya PSU üzerinde Bronz, Gümüş, Altın, Platin ve Titanyum gibi farklı metallerden oluşan simgeler görebilirsiniz.

Bunlar verimlilik ve güvenilirlik derecelendirmeleridir. 80 Plus, güç kaynağının 115 volt ve 230 voltta% 20,% 50 ve% 100 yüklerde (PSU'daki güç talepleri) % 80 veya daha yüksek verimli olduğu anlamına gelir. Kapasite ve gerilime bağlı olarak verimlilik gereksinimleri değişir ve derecelendirmedeki metal adı ne kadar değerli olursa, PSU'nun daha verimli olması gerekir.Örneğin, % 50 yükte ve 115V'de bir 80 Plus Bronze PSU'nun en az% 85 verimliliğe ulaşması gerekirken, bu yük ve voltajda bir Titanium PSU'nun% 94 verimli olması gerekir.

Bu verimlilik değerlendirmelerinin yapılmasının ana nedeni, elektrik ile çalışan bir çok cihaz gibi bu cihazlarında, PSU veriminin %100 olmamasından kaynaklanır. PSU'lar ısındıklarında enerji kaybederler ve bu yüzden %100 verimli çalışmazlar. Tabiki bu her zaman değil belli aralıklarda olduğu için çoğunlukla tam güçte çalışır, ısınma ile beraber verim azalır ve %80 kadar düşer ve o yüzden 80 Plus değeri verilir.

Diğer Önemli Özellikler

İster yeni bir bilgisayar toplayın, ister eski bir bilgisayarınızdaki psu değiştirmek isteyin birkaç önemli husus daha var. Birincisi, modüler veya modüller olmayan PSU sorunudur.


Modüller bir PSU'ya hicbir kablo takılı değildir ve genellikle çevrimici internet satış sitelerinde satılır.Tam modüller bir PSU ise kablolar takılı olarak gelir. Bu kablolar doğrudan bilgisayar parçalarına takılabilir. Pim sayısına göre parçalara montajı yapılır. Örneğin standar bir anakart için 24 pim olması gerekmektedir. Pim sayısı anakartınızın özelliklerine ve pim girişine göre değişiklik gösterebilir. Bu nednele Yarı modüller bir güç kaynağınızda bilgisayarına montaj etmek için kablolarının olması gerekmektedir. Eğer kablolarınız yoksa yarı modüller almayın.

İyi bir PSU almak için kendini piyasada göstermiş, forumlarda veya kullanıcı yorumlarında değerlendirmeleri iyi olan markalara yönelin. Daha önce hic görmediğiniz veya çevrenizde yetkili servisi olmayan güç kaynağı markalarından uzak durun.

Son olarak, garantiye çok dikkat edin. Genellikle bu tarz cihazlar kolay bozulmaz. Lakin bozulması durumunda garanti kapsamına girecek koşulları ve yakın çevrenizde yetkili servisi olan güç kaynaklarını tercih edin.

Değerleri yüksek bir psu almak belki bütçenizde fazla harcamaya sebep olabilir lakin ilerleyen süreçte kaliteli bir psu ile daha uzun yıllar kullanma imkanı bulabilirsiniz.
Daha yeni Daha eski