1. Ana Sayfa
  2. Donanım

2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi Bantları Arasındaki Fark Nedir?

2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi Bantları Arasındaki Fark Nedir?
+ - 0

Yönlendiricinizin iki Wi-Fi bandı vardır. Bunlar nelerdir ve nasıl farklıdırlar?

Wi-Fi sinyalleri çeşitli frekanslarda yayınlanır. Yönlendiriciler tarafından en yaygın kullanılanı 2,4 gigahertz (GHz) ve 5 GHz Wi-Fi bantlarıdır. 2,4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi bantları arasındaki farkı bilmek, ev ofisinizde tutarlı ve istikrarlı bir internet bağlantısı için biletiniz olabileceğinden çok önemlidir.

İşte iki Wi-Fi bandı arasındaki farklar:

2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi Bantlarını Anlama

2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi frekans bantlarını karşılaştırırken iki önemli şeye dikkat etmeniz gerekir. Birincisi: kapsama alanı veya menzil ve ikincisi, hız veya bant genişliği. Yeni başlayanlar için bant genişliği, ölçülen bir süre içinde aktarılan maksimum veri miktarını ifade eder.

2.4 GHz bandından başlayarak ikisini inceleyelim:

2.4 GHz Wi-Fi Bandı

2.4 GHz bandında toplam 14 kanal bulunur. Her kanal 22 megahertz (MHz) genişliğindedir. Ancak 14 kanaldan her ülke her kanala izin vermiyor. Hız açısından, 2,4 GHz Wi-Fi bandı, yönlendiriciye bağlı olarak ideal koşullar altında saniyede 450 megabit (Mbps) veya 600 Mbps’yi aşıyor.

Bu bant, kullanılan daha düşük frekanslar sayesinde 5GHz bandına kıyasla daha geniş kapsama alanına sahiptir.

5 GHz Wi-Fi Bandı

5 GHz Wi-Fi, örtüşmeyen toplam 24 kanala sahiptir. Bununla giderseniz, her kanal sadece 20 MHz genişliğinde olsa da, kanal bağlama kanal boyutunu artırabilse de , kesinlikle geniş bir kanal yelpazesine sahipsiniz . Bant genişliğinde 5 GHz, saniyede 1,3 Gigabit’e (Gbps) kadar çıkar.

5 GHz, daha yüksek aktarım hızlarına ve daha az kapsama alanına sahiptir çünkü daha yüksek frekanslar duvarlar gibi katı nesnelerden geçemez.

Önerilen Yazı
6G Nedir? 5G ile Arasındaki Fark Nedir?

Bu teorik hızlar zaten oldukça etkileyici olsa da, diğer faktörler devreye girdiği için iki bantta elde edebileceğiniz gerçek yaşam hızları değişecektir. Örneğin, kullanılan farklı Wi-Fi standartları türleri nedeniyle Wi-Fi hızınız sınırlı olabilir . Açık olmak gerekirse, Wi-Fi bantları, Wi-Fi standartlarından biraz farklı bir konudur, ancak yakın bir bağlantıları vardır.

İdeallerden uzak, ikisinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

2,4 GHz ve 5 GHz: Avantajlar ve Dezavantajlar

İki grubun her birinin artıları ve eksileri vardır.

2.4 GHz bandından başlayarak, ana avantajı daha geniş kapsama alanıdır. Bunun dezavantajı, muadili 5GHz bandı kadar hızlı olmamasıdır.

2.4 GHz bandının bir diğer dezavantajı, tek bir yönlendiriciye bağlayabileceğiniz sınırlı sayıda eşzamanlı cihazdır. Ek olarak, 2.4 GHz bandı, onu kullanan birçok cihaz göz önüne alındığında aşırı kalabalık olma eğilimindedir. Aşırı kalabalık, beklenenden yavaş Wi-Fi hızı, bağlantıların kesilmesi, parazit vb. gibi bağlantı sorunlarına neden olur.

Bununla birlikte, evinizin çevresinde geniş Wi-Fi kapsama alanı arıyorsanız 2,4 GHz idealdir. Daha düşük frekanslar katı nesnelere daha iyi nüfuz edebilir, böylece Wi-Fi’nizi daha uzak bir mesafeden kullanabilirsiniz.

Önerilen Yazı
LTE Nedir? LTE Ne Anlama Geliyor?

5 GHz bandı daha yüksek hızları destekler. Daha fazla kanal desteği, çok daha fazla cihaz bağlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu bant aynı zamanda daha az kalabalık olma eğilimindedir, dolayısıyla pek çok cihaz onu kullanmadığından daha az parazit olur. Ayrıca istikrarlı bir internet bağlantısı yaşayacaksınız.

5 GHz bandının ana dezavantajı kapsama alanıdır. Ayrıca bu bant 2,4 GHz bandına kıyasla Wi-Fi özellikli birçok cihaz tarafından desteklenmez.

2,4 GHz ve 5 GHz: Hangi Wi-Fi Bandını Kullanmalısınız?

Seçiminiz öncelikle ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Daha fazla kapsama alanına ihtiyacınız varsa veya parazite neden olabilecek birçok nesnenin bulunduğu bir evde yaşıyorsanız 2,4 GHz bandını seçin. 2,4 GHz bant, tarama gibi daha yüksek hızlar gerektirmeyen internet etkinlikleri için de idealdir.

5 GHz, video akışı ve Assassin’s Creed Valhalla gibi yoğun rol yapma oyunları (RPG) oynamak gibi yüksek bant genişliği etkinlikleri için idealdir. Evin etrafında daha fazla cihaz bağlamak istiyorsanız da bu bandı kullanmalısınız.

Geniş bir Wi-Fi aralığının gerekli olmadığı durumlarda, 5 GHz kullanmak için ideal bir banttır. Ancak, bir örgü Wi-Fi ağı kullanarak 5 GHz yönlendiriciden daha fazla menzil elde etmek daha kolaydır. Alternatif olarak, daha ucuz olma eğiliminde olan Wi-Fi menzil genişleticileri kullanabilirsiniz.

Doğru Wi-Fi Yönlendiriciyi Satın Alma

Bir yönlendirici satın alırken, iki banttan birini seçmek için zor bir seçim yapmak zorunda değilsiniz. Bunun nedeni, modern Wi-Fi yönlendiricilerinin her iki bandı da kullanmasının yaygın olmasıdır. Çift ve üç bantlı Wi-Fi yönlendiricilerin amacı budur.

Çift bantlı bir Wi-Fi yönlendirici hem 2,4 GHz hem de 5 GHz sinyali yayınlar. Bu tür yönlendirici ile hem 5 GHz hem de 2,4 GHz özellikli cihazları bağlayabilirsiniz.

Bu, daha az parazite yol açar ve her iki dünyanın da en iyisini elde edersiniz; daha fazla menzil için 2,4 GHz sinyale ve daha yüksek hızlar için 5 GHz sinyale bağlanma yeteneği.

Üç bantlı yönlendiriciler, üç farklı sinyal, tek bir 2,4 GHz sinyal ve iki paralel 5 GHz sinyal yayınlar. Sonuç olarak, Üç bantlı yönlendiriciler, Wi-Fi hızlarını etkilemeden daha da fazla cihazı bağlamanıza olanak tanır. Ayrıca daha az parazit elde edersiniz ve her bandı evinizde veya ofisinizde farklı cihazlara atayabilirsiniz.

Önerilen Yazı
5GE Nedir? 5G’den Farkı Nedir?

Çok yakında, siz de 6 GHz Wi-Fi’ye sahip bir yönlendirici düşüneceksiniz. Şu anda, tri-band tipik olarak 1×2.4 GHz ve 2×5 GHz’i ifade eder. Bununla birlikte, 6 GHz yönlendiriciler norm haline geldiğinde, tri-band 2.4 GHz, 5 GHz ve 6 GHz bantlarına sahip bir yönlendiriciye atıfta bulunacaktır.

Wi-Fi hızları bağlı cihazlarınız arasında paylaşıldığından, ayrı bir 5GHz bandı daha fazla bant genişliği elde etmeniz anlamına gelir. Çift bantlı yönlendiriciler, tek bantlı yönlendiricilere göre iki kat veya daha fazla bant genişliği sunarken, üç bantlı yönlendiriciler üç kat (veya daha fazla) bant genişliği sunar.

İhtiyaçlarınıza Uygun Bir Wi-Fi Bandı Kullanın

Mevcut en yaygın Wi-Fi bantları olan 2.4 GHz ve 5 GHz’in artıları ve eksileri vardır. Umarım şimdi ikisini daha iyi anlarsınız ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak akıllıca bir seçim yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

teknoportal.com.tr gündeme dair tüm gelişmeleri ve popüler konuları özgün ve kaliteli bir anlatımla sunmayı amaçlayan dijital içerik paylaşım platformudur.

Yorum Yap