1000R Kavisli Monitör Nedir?

1000R Kavisli Monitör Nedir?

Kavisli monitörlerin popülaritesi artmaya devam ediyor ve bir tane satın almayı düşündüyseniz, muhtemelen 1000R terminolojisini görmüşsünüzdür. Ancak 1000R takma adı neyi temsil ediyor ve 1000R kavisli bir monitör satın almaya değer mi? gelin bu konumuzda bunun detaylarına bakalım.

Ekran Eğriliği Nedir?

Kavisli monitörler, normal ve düz monitörlerden daha sürükleyici bir deneyim sunmak için lanse edilir. Ancak daldırma seviyesi ekran eğriliğine göre değişir. Yani bir monitör ne kadar kavisliyse, o kadar fazla daldırma sağlar.

Monitör üreticileri, ekran eğriliğini temsil etmek için 1000R, 1500R ve 1800R gibi tanımlamalar kullanır. Tanımlamadaki ‘R’ yarıçap anlamına gelir ve önceki sayı yarıçapın milimetre cinsinden değeridir. Eğrilik değeri, kavisli bir monitörün ekranı sonuna kadar uzatıldığında oluşacak varsayımsal bir dairenin yarıçapından elde edilir.

Yani 1000R monitör söz konusu olduğunda dairenin yarıçapı 1000 mm veya 1 metredir. Benzer şekilde, 1500R monitörler için yarıçap 1500 mm’dir vb. gibi düşünebiliriz.

1000R Monitör Alınır mı?

En belirgin eğriye sahip 1000R monitörler ve yumuşak bir eğriye sahip 4000R monitörler ile piyasada epeyce bulunmaktadır. Üreticiler işe daha az kavisli monitörler geliştirerek başladılar, ancak üretimdeki gelişmeler sayesinde, MSI ve Samsung şirketlerinin dünyanın ilk 1000R monitörlerini piyasaya sürdüğü 2020’de 1000R monitörler ile tanıştık.

Bir bütün olarak kavisli monitörler düz monitörlere göre çeşitli avantajlar sunarken, farklı ekran eğrilikleri arasında bile 1000R’nin kendi avantajları vardır. Örneğin, herhangi bir ekran eğriliği arasında en sürükleyici deneyimi sunar. Bunun nedeni, insan gözünün görüş alanının öne bakan bir yay gibi olması ve 1000R eğriliğinin bu yaya en çok benzemesidir. Sonuç olarak, ekranlar için en optimum eğriliktir.

Bu nedenle, özellikle hızlı refleksler ve daha iyi uzamsal farkındalık gerektiren oyunlar oynarken, 1000R oyun monitörleri size diğer kavisli ve düz monitörlere göre avantaj sağlar. Benzer şekilde, film veya TV şovları izlerken kendinizi aksiyonun tam ortasında hissedersiniz.

Bunun ötesinde, 1000R monitörler, tam ekran görüş alanınıza sığdığından fiziksel yorgunluğu azaltmada da harikadır. Böylece ekranın farklı kısımlarını görmek için başınızı hareket ettirmeniz gerekmez. Benzer şekilde, ekranın tüm bölümleri sizden aynı mesafeye sahip olduğundan, gözlerinizin sürekli olarak görüş mesafesindeki değişime uyum sağlamak için ayarlanması gerekmez. Sonuç olarak, daha az görsel yorgunluk vardır.

1000R Monitör Sağlıklı mı?

Seul Ulusal Üniversite Hastanesinden araştırmacılar tarafından 2016 yılında yürütülen bir araştırmaya göre, 1000R monitör kullanan katılımcılarda “göz ağrısı”, düz ve diğer eğrilik monitörlerini kullananlara kıyasla önemli ölçüde daha düşük olduğunu açıkladı.

1000R kavisli monitörlerden en çok oyun ve film izleme deneyimlerinin yararlandığına inanılsa da, bu ekran eğriliği çalışma verimliliği için de yardımcı olabilir. Güney Kore’deki Ewha Womans Üniversitesi ve Ewha Renk Tasarım Enstitüsü’nden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 1000R monitörler kullanıldığında arama ve yazma görevlerinin verimliliği önemli ölçüde artıyor.

1000R monitörün bir başka avantajı da, normal boyuttaki monitörlerden daha büyük monitörlerin görüş alanınıza sığmamalarından endişe duymadan keyfini çıkarmanızı sağlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir